-----

Zdrowy styl życia, porady zdrowotne


O tej porze roku musimy ubierać się już ciepło i kolejne dni spędzamy często w domu, przed telewizorem, co powoduje, że w okresie zimowy zyskujemy kolejne zapasy naszego tłuszczyku. Najczęściej znajduje się on w miejscach, które chcielibyśmy odkryć w lecie - to nieprzyjemna konsekwencja zimowego zastoju.
Dla wielu ludzi jednak zdrowy styl życia jest tym, czym warto się przejmować, warto dążyć do tego, aby żyć zdrowo. Dzięki określonym zachowaniom można naprawdę zdrowo wyglądać i być w pełni szczęścia.

Wiele osób, poprzez hasło na temat zdrowego trybu życia, rozumie ruch na świeżym powietrzu, który przede wszystkim wspomaga organizm, powoduje, że człowiek staje się bardziej odporny na wszelkiego rodzaju choroby.

Dla innych, zdrowym trybem życia jest prawidłowe odżywianie się, w którym istotne jest to, aby składniki, które się spożywa były naturalnego pochodzenia. Dużo warzyw, zbilansowany posiłek, odrobina ziół - wspomagają dietę i nie tylko.

Zdrowy styl życia to jednak, przede wszystkim, doskonałe poczucie humoru - trzeba w końcu umieć śmiać się w życiu. Mówi się, że uśmiech jest kluczem do zdrowia a przynajmniej do szczęścia. Zdrowy styl życia to wszystko, co powinno być zdrowe, zarówno ruch, odpowiednia dieta, dobre nastawienie do świata.

W 1947 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podała definicję zdrowia człowieka, jako zachowanie równowagi pomiędzy sferami: fizyczną, umysłową i społeczną, akcentując, że nie jest to tylko sam brak choroby. Około roku 1950 dr Holbert Dunn, pierwszy dyrektor Narodowego Biura d/s Danych Zdrowia USA, wprowadził pojęcie "Dobrego, wysokiego, równego samopoczucia". Od tego momentu rozpoczyna się powszechny ruch "Dobrego samopoczucia", znany też później jako wellness. W stosunkowo szybkim tempie, ruch ten ogarnął całe USA a następnie "rozlał" się na cały świat. W międzyczasie pojawiły się jego nowe nazwy jak np. spa, selfness, medical wellness, healthness i inne.

Co oznacza to modne słowo wellness? - w dosłownym tłumaczeniu na język polski "wellness" oznacza tyle, co dobre samopoczucie. Pierwszy człon pojęcia wellness, well - oznacza jako przymiotnik - dobry, zdrowy, natomiast rozumiane jako przysłówek oznacza - dobrze, pięknie, doskonale.
Filozofia wellness zwraca uwagę na zachowanie równowagi w różnych sferach życia ludzkiego:

  • duchowej
  • emocjonalnej
  • intelektualnej
  • fizycznej
  • społecznej
  • zawodowej
  • środowiskowej
  • finansowej i innych