-----

Styl życia jest tym czynnikiem, który całkowicie zależy od nas samych. To my decydujemy o tym, jak mieszkamy, jaki mamy rozkład zajęć w ciągu doby, jak organizujemy swój czas wolny- czy uprawiamy jakąś formę ruchu i rekreacji, ile czasu spędzamy na powietrzu a ile przed telewizorem. W stylu życia mieści się także dobór naszego menu, czyli ilość, jakość i sposób zjadania przez nas potraw, istotne jest również to, jak i ile śpimy, jakie są nasze relacje z innymi członkami rodziny, sąsiadami, kolegami, znajomymi i nieznajomymi.

Na środowisko fizyczne mamy już nieco mniejszy wpływ, jednak jesteśmy ludźmi wolnymi i w zasadzie możemy przenosić się do różnych regionów świata, jeśli dotychczasowe miejsce zamieszkania nam nie odpowiada.

Czynniki dziedziczne, genetyczne, są zasadniczo poza sferą naszego oddziaływania, ponieważ nie możemy wybierać sobie rodziców a geny są nam po prostu przekazywane. Chociaż i w tej materii, w ostatnich latach trochę się pozmieniało, weźmy choćby np. doniesienia z zakresu badań nad genomem ludzkim, czy popularne na zachodzie operacje plastyczne korygujące przeróżne wady wrodzone anatomiczne ciała ludzkiego, zmiana płci, usuwanie nadmiernej tkanki tłuszczowej itp.

Na zdarzenia losowe też pośrednio mamy pewien wpływ, można po prostu uniknąć pewnych zatłoczonych ulic, nie osiedlać się w pobliżu czynnych wulkanów, na budynku zainstalować piorunochrony, jeździć bezpiecznymi samochodami, ulice przechodzić tylko na pasach, unikać kontaktów z osobami, które mogą być nosicielami chorób zakaźnych itd.

Służba zdrowia – mamy tutaj możliwość wyboru, bo możemy np. wybrać sobie swojego domowego lekarza.

Reasumując: to, na co mamy wpływ czyli styl życia, możemy całkowicie podporządkować naszej woli a stanowi to niebagatelne aż 58% wpływu na jakość i długość naszego życia.

Mówi się, że choroba jest podobnym stanem co zdrowie, tylko określana jest przez zupełne inne uczucia. Na pewno zdrowym nie będzie ten, kto nie dba o siebie, nie dożywia się zdrowo, nie przyjmuje witamin, ważnych składników mineralnych ani nie uprawia sportów. Oprócz sportu, mogą to być również codzienne spacery czy bieganie. Zbilansowana dieta także potrafi zdziałać cuda, nie tylko wspomoże utrzymać właściwą wagę, ale także zredukuje oznaki nadwagi.

Zdrowy styl życia, można oprzeć na kilku podstawowych i powszechnie znanych filarach, takich jak:

  • Ruch
  • Dieta zróżnicowana
  • Profilaktyka
  • Suplementacja pożywienia
  • Radzenie sobie ze stresem
  • Inne