XIII Międzynarodowy Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego
– 2012


"Kieszonki retrakcyjne – aktualny problem terapeutyczny"

W dniach 15-16 listopada 2012 roku Katedra i Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) zorganizowała coroczne szkolenie dla specjalistów otolaryngologów – Międzynarodowy Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego, którego partnerami były firmy:

 

Medicus


Medicus

i firma Medim

Medim

Spotkaniu przewodniczył Kierownik Kliniki - Pan Profesor Kazimierz Niemczyk, a główny temat dotyczył diagnostyki i leczenia kieszonek retrakcyjnych, czyli wczesnych etapów rozwoju przewlekłego zapalenia ucha środkowego.

W kursie wzięło udział 48 lekarzy pracujących w Oddziałach Laryngologicznych w kraju i za granicą. Szkolący się mieli możliwość uczestniczenia w zróżnicowanych zajęciach dydaktycznych - od wykładów wybitnych otochirurgów i oglądanie filmów szkoleniowych z operacji tympanoplastycznych sporządzonych w oparciu o materiał Kliniki Otolaryngologii WUM, poprzez live-surgery, czyli śledzenie na bieżąco przebiegu zabiegów transmitowanych zbloku operacyjnego, po samodzielne ćwiczenia praktyczne na przygotowanych preparatach szkoleniowych.

W czasie Kursu gościliśmy Pana Profesora Jerzego Kuczkowskiego z Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Pana Profesora Sven'a-Eric'a Stangerup'a z Kopenhagi. To była już ósma wizyta w Polsce Przyjaciela naszej Kliniki - Profesora Stangerup'a, który w roku 1992 opatentował Otovent - zestaw wspomagający leczenie wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dzieci poprzez usprawnienie czynności trąbek słuchowych. Pan Profesor osobiście instruował lekarzy podczas zajęć praktycznych, wygłosił wykład w ramach otwarcia II Konferencji Pediatryczno-Otolaryngologicznej, a w wolnej chwili zwiedzał Warszawę i z zainteresowaniem poznawał naszą bogatą historię.

Podczas Kursu Mikrochirurgii Ucha wykłady wygłosili: Profesor Kazimierz Niemczyk – „Techniki operacyjne w tympanoplastykach”, "Kieszonki retrakcyjne jako aktualny problem terapeutyczny” oraz Profesor Jerzy Kuczkowski – „Tympanoskleroza – aspekty patofizjologiczne i kliniczne”. Wykładowcy wprowadzili uczestników w arkana sztuki otochirurgicznej, dzieląc się swoją imponującą wiedzą, doświadczeniem zdobytym przez wiele lat pracy na bloku operacyjnym, prezentując indywidualne podejście do każdego pacjenta z przewlekłą chorobą ucha środkowego.

Z inicjatywy Pana Profesora Kazimierza Niemczyka wprowadzono istotne zmiany w formule Kursu w porównaniu do szkoleń z lat poprzednich. Jedną z nich stanowiła prezentacja filmów instruktażowych, nagranych wcześniej dzięki uprzejmości naszych Pacjentów. Należy przyznać, że materiały te zawdzięczamy otwartej postawie Państwa, którzy zgodzili się wziąć udział w nagraniach i podzielić się swoją niejednokrotnie długą i trudną historią. Na łamach naszego pisma pragniemy złożyć Państwu serdeczne podziękowania za wkład w szkolenie lekarzy. Nagrania obejmujące wywiady z Pacjentami oraz przebieg operacji ucha środkowego, prezentowane były uczestnikom przez otochirurgów – Pana Docenta Krzysztofa Morawskiego oraz Pana dr Roberta Bartoszewicza, którzy opatrzyli filmy szczegółowym komentarzem o niepowtarzalnej wartości dydaktycznej i cierpliwie wyjaśniali wszelkie wątpliwości uczestników, dyskutując nad zawiłymi aspektami sztuki otochirurgicznej, czasem do późnych godzin wieczornych.

Transmisja na żywo z bloku operacyjnego odbywała się w jakości HD, która doskonale oddawała wyraźny i dokładny obraz struktur jamy bębenkowej, uzyskiwany przez kamerę w mikroskopie operacyjnym. W przypadku niewielkiej przestrzeni, jaką jest w istocie jama bębenkowa, jakość transmisji ma szczególne znaczenie z punktu widzenia szkolącego się. Uczestnicy śledzili na żywo przebieg operacji przeprowadzanych przez Prof. Kazimierza Niemczyka, Doc. Krzysztofa Morawskiego oraz dr Roberta Bartoszewicza, dzięki czemu mogli poznać podejście i technikę operacyjną w poszczególnych przypadkach oraz zadać nurtujące pytania.

Przysłowiową wisienkę na torcie stanowiła część praktyczna, podczas której każdy uczestnik samodzielnie wykonał „operację” ucha środkowego na wcześniej przygotowanych, najwyższej jakości preparatach szkoleniowych. Szkolenie odbywało się pod okiem doświadczonych instruktorów – prof. Niemczyka, prof. Stangerup'a, prof. Kuczkowskiego. W proces szkolenia zaangażowani byli doc. Morawski, prof. Wysocki, dr Bartoszewicz, dr Karchier, dr Sokołowski, pracownicy i rezydenci Kliniki Otolaryngologii WUM. Dwudziestu ośmiu uczestników miało rzadką możliwość nauki z zastosowaniem mikroskopu operacyjnego, frezarek oraz narzędzi mikrochirurgicznych użyczonych przez dystrybutorów specjalistycznego sprzętu medycznego, którzy w sposób szczególnie znaczący wspomogli organizację szkolenia.

Pozytywna ocena Kursu przez uczestników stanowi wyróżnienie dla zespołu Kliniki i motywację do organizowania dalszych szkoleń doskonalących umiejętności zawodowe lekarzy.


Program Kursu
(pobierz)

Ćwiczenia przeprowadzane na świeżo mrożonych preparatach ludzkich odbyły się w:
Zakładzie Anatomii Patologicznej, SP CSK
ul. Pawińskiego 7, 02-106 Warszawa

Ćwiczenia przeprowadzane na preparatach utrwalonych odbyły się w:
Pracowni Kości Skroniowej
Klinika ORL WUM, 7 piętro
Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny
ul. Banacha 1a, 02-097 Warszawa

Informacje:
tel. 22 599 17 21
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.