Kursy i konferencje


Aktualne Kursy
 
 

 

 

 
 
Konferencje

 

Kongres Polsko-Ukraiński
Zjazdy Krajowe

 

Archiwum Kursów i Konferencji
II Kurs Choroby Gruczołów Ślinowych 2013

II Kurs „Choroby Gruczołów Ślinowych”


Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej edycji Kursu “Choroby Gruczołów Ślinowych”. W programie Kursu znajdą Państwo zarówno wykłady, transmisję operacji gruczołów ślinowych, jak i ćwiczenia na preparatach głęboko mrożonych.
Tematyka szkolenia dotyczyć będzie leczenia nowotworów złośliwych ślinianek.
Szczególny nacisk zostanie położony na identyfikację i preparowanie nerwu twarzowego.
Celem Kursu jest przekazanie Państwu aktualnych standardów leczenia chorób ślinianek oraz zapoznanie z techniką operacyjną.

Termin Kursu:
14 – 15 listopada 2013 r.

Program Kursu – Pobierz PDF

Organizatorzy:

  • Katedra i Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii

Za udział w Kursie przysługuje 20 punków edukacyjnych.

Kurs Chirurgii Nosa i Zatok

II Praktyczny Kurs Chirurgii Nosa i Zatok Przynosowych


Termin Kursu: 18 – 19 listopada 2013 r.

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w kolejnej edycji kursu rynochirurgii. Tym razem postanowiliśmy jeden z dwóch dni kursowych poświęcić szkoleniu w zakresie chirurgii czynnościowo-estetycznej nosa, drugi zaś operacjom endoskopowym zatok przynosowych.
Jednym z naszych głównych założeń dotyczących formy tego szkolenia jest nadanie mu praktycznego charakteru. Z tego też powodu największy nacisk położymy na prezentację zabiegów w formie bezpośredniej transmisji z sali operacyjnej ograniczając czas przeznaczony na wykłady do niezbędnego minimum.
Unikalną wartość szkolenia uzupełni możliwość udziału w ćwiczeniach prosektoryjnych na preparatach konserwowanych w niskich temperaturach. Kurs adresowany jest do lekarzy na różnych poziomach rozwoju zawodowego.

Do zobaczenia w listopadzie,
dr n. med. Jarosław Balcerzak

Organizatorzy:

  • Katedra i Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii

Za udział w Kursie przysługuje 20 punków edukacyjnych.

Partner Kursu:

Medim

Możliwość rezerwacji miejsc hotelowych:

Dział Konferencji i Wystaw IBIB
ul. Ks. Trojdena 4
tel. 22 668 50 17

Hotel w IBB
ul. Pawińskiego 5a
tel. 22 658 47 94

Organizator nie pośredniczy w rezerwacji miejsc hotelowych.

Kurs Mikrochirurgii Ucha 2013

XIV Międzynarodowy Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego


Termin Kursu: 20 – 21 listopada 2013 r.

Implantologia w Otologii

  • Implanty ślimakowe
  • Implanty ucha środkowego
  • Implanty zakotwiczone w kości

Szanowni Państwo,

W imieniu Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Stowarzyszenia Wspierania Laryngologii mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XIV Międzynarodowym Kursie Mikrochirurgii Ucha Środkowego, który odbędzie się 20 – 21 listopada 2013 roku. Wszystkie dotychczasowe szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a organizowany od trzynastu lat kurs zyskał stałych uczestników. Uznaliśmy zatem, że proponowana konwencja kursu, podczas którego kładziemy szczególny nacisk na zagadnienia praktyczne, powinna być kontynuowana w niezmienionej formule. Szkolenie proponujemy zarówno lekarzom specjalistom, jak i rezydentom rozpoczynającym przygodę z laryngologią.

W 2013 roku tematem przewodnim spotkania będzie implantologia w laryngologii, a omawiane zagadnienia będą dotyczyły implantów zakotwiczonych w kości, implantów ucha środkowego, implantów ślimakowych oraz pniowych. Główny nacisk położymy na prezentację zabiegów w formie bezpośredniej transmisji z sali operacyjnej, ograniczając czas przeznaczony na wykłady do niezbędnego minimum. Tegoroczna edycja szkolenia potrwa 2 dni, co pozwoli nam dodatkowo zaproponować udział w zajęciach w pracowni kości skroniowej, gdzie będą mieli Państwo okazję przećwiczyć preparację kości na preparatach konserwowanych w niskich temperaturach oraz utrwalonych w formalinie.

Tematyka XIV Międzynarodowego Kursu Mikrochirurgii Ucha Środkowego zdaje się być niezwykle aktualna, gdyż została zaproponowana na podstawie analizy opinii środowiska laryngologicznego. Gośćmi Kursu będą przedstawiciele krajowych laryngologicznych i neurochirurgicznych ośrodków uniwersyteckich oraz wybitni goście zagraniczni.

Gorąco zapraszamy do Warszawy.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego
Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk
Kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Organizatorzy:

  • Katedra i Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii

Za udział w Kursie przysługuje 20 punków edukacyjnych.

Kurs Choroby Gruczołów Ślinowych 2013

Kurs „Choroby Gruczołów Ślinowych”


Organizator:

Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii

Patronem strategicznym Kursu „Choroby Gruczołów Ślinowych” była firma:

Medtronic Poland Sp. z o.o.

Medtronic Poland Sp. z o.o.
ul. Ostrobramska 101
04-041 Warszawa

Zespół składa podziękowania również firmie MEDIM za wsparcie i wyposażenie w narzędzia podczas części praktycznej Kursu oraz firmie KLAROMED za instalację i przeprowadzenie transmisji z bloku operacyjnego.

W dniach 4-5 kwietnia 2013 roku zespół Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zorganizował dla lekarzy specjalistów otorynolaryngologów szkolenie pt. „Choroby Gruczołów Ślinowych”. Spotkaniu przewodniczył Kierownik Kliniki Profesor Kazimierz Niemczyk razem z Profesor Ewą Osuch-Wójcikiewicz – Ordynatorem Oddziału Onkologii Laryngologicznej Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tematyka szkolenia obejmowała anatomię, diagnostykę i leczenie chorób gruczołów ślinowych. W kursie wzięło udział 26 lekarzy pracujących w Oddziałach Otolaryngologicznych w całym kraju.

Część teoretyczna szkolenia obejmowała wykłady prowadzone przez doświadczonych specjalistów – chirurgów głowy i szyi oraz prezentacje filmów nagranych podczas operacji ślinianek, wybranych z bogatego materiału Kliniki. W trakcie prezentacji filmów adiunkci Kliniki – dr Piotr Chęciński, dr Jagna Nyckowaka, dr Antoni Bruzgielewicz – omawiali krok po kroku poszczególne etapy zabiegów.

W części praktycznej zaproponowano uczestnikom live-surgery, czyli transmisję zabiegów przeprowadzanych na bloku operacyjnym. Kursanci obserwowali zabiegi ślinianki przyusznej i podżuchwowej przeprowadzane przez Panią Profesor Ewę Osuch-Wójcikiewicz. Pan Profesor Kazimierz Niemczyk zaprezentował procedurę usunięcia kamienia ślinianki przyusznej z dostępu dwustronnego oraz zabieg wycięcia wrodzonej torbieli przedusznej.

W ramach zajęć praktycznych lekarze mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności poprzez samodzielne wykonywanie operacji usunięcia ślinianek przyusznych i podżuchwowych na specjalnie przygotowanych preparatach szkoleniowych. Kluczowy etap preparowania nerwu twarzowego odbywał się pod nadzorem doświadczonych chirurgów: Profesor Ewy Osuch – Wójcikiewicz, dr Piotra Chęcińskiego oraz dr Jagny Nyckowskiej.

Kurs uświetnił swoją obecnością Profesor Czesław Stankiewicz – Kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Pan Profesor wygłosił interesujący wykład systematyzujący najnowszą wiedzę o nowotworach złośliwych ślinianek, który został wzbogacony o opisy ciekawych i rzadkich przypadków. Pan Profesor Kazimierz Niemczyk przybliżył praktyczne aspekty leczenia zaburzeń rozwojowych pierwszego łuku skrzelowego, skupiając się na tematyce przetok przedusznych, a Pani Profesor Ewa Osuch-Wójcikiewicz skupiła się na współczesnych metodach leczenia operacyjnego zmian nowotworowych rozwijających się w obrębie tkanki gruczołów ślinowych. Zagadnienia anatomiczne przybliżył kursantom Pan Doktor Piotr Chęciński, obrazując wykład licznymi rycinami objaśniającymi budowę gruczołów ślinowych. Prelegent przedstawił również problematykę operacji rekonstrukcyjnych w chirurgii ślinianek i nerwu twarzowego. Interesujący wykład na temat stanów zapalnych oraz łagodnych nowotworów ślinianek wygłosiła Pani Doktor Jagna Nyckowska. Pan Doktor Antoni Bruzgielewicz opowiedział o powikłaniach zabiegów operacyjnych ślinianek w sposób ciekawy i wyczerpujący, wzbudzając żywą dyskusję wśród uczestników szkolenia. Diagnostykę chorób ślinianek wyłożyła dr med. Barbara Jamróz, a szczegóły sialoendoskopii – lek. med. Emilia Karchier.

W trakcie części praktycznej znaczne zainteresowanie wzbudził zabieg operacyjnego leczenia kamicy przewodów wyprowadzających ślinianki z dostępu dwustronnego przeprowadzony przez Pana Profesora Kazimierza Niemczyka. Jest to procedura przeprowadzana w tych wyjątkowych sytuacjach, gdy umiejscowienie kamienia nie pozwala na usunięcie wyłącznie drogą endoskopową. Podczas transmisji z bloku operacyjnego Adiunkci Kliniki wyjaśniali i komentowali na bieżąco zastosowaną technikę operacyjną. Pozytywna ocena ze strony lekarzy, biorących udział w kursie jest ogromną motywacją dla zespołu Kliniki Otolaryngologii WUM do organizowania kolejnych kursów pozwalających lekarzom na udoskonalanie swoich umiejętności, co bezpośrednio przekłada się na codzienną praktykę lekarską.

lek. Monika Maciejewska

Program Kursu
Pobierz PDF

 

Konferencja Międzynarodowa Otologia 2013

IV Międzynarodowa Konferencja Sekcji Otologii
i Neurootologii PTORL ChGiSz „Otologia 2013“


Warszawa, 21 – 23 listopada 2013 r.

Konferencja współfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na działalność upowszechniającą naukę w roku 2013. (Dec. nr 1082/P-DUN/2013)

MNiSW

Raport z konferencji Otologia 2013 – PDF

Pod Honorowym Patronatem

  • Jego Magnificencji Prof. dr hab. n. med. Marka Krawczyka
    Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Prezydent m. st. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz

Prezydent m. st. Warszawy

  • Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
    Prof. dr hab. inż. Krzysztofa Jana Kurzydłowskiego

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

  • Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
    Pani Agnieszki Pachciarz

NFZ

  • Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej
    Pani dr Alicji Adamczak

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej

  • Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika

Marszałek Województwa Mazowieckiego

  • Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
    Pani Bożeny Lublińskiej-Kasprzak

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

 

  • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

MNiSW

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam na IV Międzynarodową Konferencję Sekcji Otologii i Neurootologii Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi „Otologia 2013”, która odbędzie się w Warszawie w dniach 21-23 listopada 2013 roku.
Po raz czwarty w historii otolaryngologi polskiej organizowana jest Konferencja, na której będą mogli spotkać się wszyscy specjaliści zainteresowani tematyką otologiczną. Na Konferencję zaprosiliśmy ok. 20 gości zagranicznych, kierowników Klinik Otolaryngologicznych oraz specjalistów z całej Polski. W programie podczas sesji plenarnych i tematycznych znajdą się wykłady wybitnych otologów z Europy i Stanów Zjednoczonych oraz prelekcje polskich ekspertów. Nie zabraknie również paneli dyskusyjnych z prezentacją własnych przypadków.

Serdecznie zapraszam do Warszawy,
Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

Miejsce Konferencji:

Uroczyste rozpoczęcie:
Aula – Centrum Dydaktyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
ul. Księcia Trojdena 2a
02-109 Warszawa

Wykłady:
Sound Garden Hotel
Żwirki i Wigury 18, 02-092 Warszawa
www.soundgardenhotel.pl
tel. 22 279 14 00

Organizatorzy:

  • Katedra i Klinika Otolaryngologii
    Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii

Za udział w Konferencji przysługuje 15 punków edukacyjnych.

Płatność: Wpłat prosimy dokonać na konto współorganizatora:

PKO BP V/O Warszawa
611020 1055 0000 9902 0015 8477

Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii
ul. Żelazna 69 A m.1, 00-871 Warszawa

Stoiska konferencyjne:

Zapraszamy firmy do udziału w IV Międzynarodowej Konferencji “Otologia 2013”
Proponujemy stoiska firmowe, zamieszczenie materiałów reklamowych w teczkach konferencyjnych, prezentacje
Kontakt: tel.: 693 504 414 (Żaneta Bielicka – Dyrektor biura SWL);
e-mail: zbielicka@gmail.com

Partner Konferencji “Otologia 2013”

Medicus

Platynowy Patronat Konferencji “Otologia 2013”

oticon Medel

 

Kurs Mikrochirurgii Ucha 2012

XIII Międzynarodowy Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego
– 2012


“Kieszonki retrakcyjne – aktualny problem terapeutyczny”

W dniach 15-16 listopada 2012 roku Katedra i Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) zorganizowała coroczne szkolenie dla specjalistów otolaryngologów – Międzynarodowy Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego, którego partnerami były firmy:

Medicus

Medicus

i firma Medim

Medim

Spotkaniu przewodniczył Kierownik Kliniki – Pan Profesor Kazimierz Niemczyk, a główny temat dotyczył diagnostyki i leczenia kieszonek retrakcyjnych, czyli wczesnych etapów rozwoju przewlekłego zapalenia ucha środkowego.

W kursie wzięło udział 48 lekarzy pracujących w Oddziałach Laryngologicznych w kraju i za granicą. Szkolący się mieli możliwość uczestniczenia w zróżnicowanych zajęciach dydaktycznych – od wykładów wybitnych otochirurgów i oglądanie filmów szkoleniowych z operacji tympanoplastycznych sporządzonych w oparciu o materiał Kliniki Otolaryngologii WUM, poprzez live-surgery, czyli śledzenie na bieżąco przebiegu zabiegów transmitowanych zbloku operacyjnego, po samodzielne ćwiczenia praktyczne na przygotowanych preparatach szkoleniowych.

W czasie Kursu gościliśmy Pana Profesora Jerzego Kuczkowskiego z Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Pana Profesora Sven’a-Eric’a Stangerup’a z Kopenhagi. To była już ósma wizyta w Polsce Przyjaciela naszej Kliniki – Profesora Stangerup’a, który w roku 1992 opatentował Otovent – zestaw wspomagający leczenie wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dzieci poprzez usprawnienie czynności trąbek słuchowych. Pan Profesor osobiście instruował lekarzy podczas zajęć praktycznych, wygłosił wykład w ramach otwarcia II Konferencji Pediatryczno-Otolaryngologicznej, a w wolnej chwili zwiedzał Warszawę i z zainteresowaniem poznawał naszą bogatą historię.

Podczas Kursu Mikrochirurgii Ucha wykłady wygłosili: Profesor Kazimierz Niemczyk – „Techniki operacyjne w tympanoplastykach”, “Kieszonki retrakcyjne jako aktualny problem terapeutyczny” oraz Profesor Jerzy Kuczkowski – „Tympanoskleroza – aspekty patofizjologiczne i kliniczne”. Wykładowcy wprowadzili uczestników w arkana sztuki otochirurgicznej, dzieląc się swoją imponującą wiedzą, doświadczeniem zdobytym przez wiele lat pracy na bloku operacyjnym, prezentując indywidualne podejście do każdego pacjenta z przewlekłą chorobą ucha środkowego.

Z inicjatywy Pana Profesora Kazimierza Niemczyka wprowadzono istotne zmiany w formule Kursu w porównaniu do szkoleń z lat poprzednich. Jedną z nich stanowiła prezentacja filmów instruktażowych, nagranych wcześniej dzięki uprzejmości naszych Pacjentów. Należy przyznać, że materiały te zawdzięczamy otwartej postawie Państwa, którzy zgodzili się wziąć udział w nagraniach i podzielić się swoją niejednokrotnie długą i trudną historią. Na łamach naszego pisma pragniemy złożyć Państwu serdeczne podziękowania za wkład w szkolenie lekarzy. Nagrania obejmujące wywiady z Pacjentami oraz przebieg operacji ucha środkowego, prezentowane były uczestnikom przez otochirurgów – Pana Docenta Krzysztofa Morawskiego oraz Pana dr Roberta Bartoszewicza, którzy opatrzyli filmy szczegółowym komentarzem o niepowtarzalnej wartości dydaktycznej i cierpliwie wyjaśniali wszelkie wątpliwości uczestników, dyskutując nad zawiłymi aspektami sztuki otochirurgicznej, czasem do późnych godzin wieczornych.

Transmisja na żywo z bloku operacyjnego odbywała się w jakości HD, która doskonale oddawała wyraźny i dokładny obraz struktur jamy bębenkowej, uzyskiwany przez kamerę w mikroskopie operacyjnym. W przypadku niewielkiej przestrzeni, jaką jest w istocie jama bębenkowa, jakość transmisji ma szczególne znaczenie z punktu widzenia szkolącego się. Uczestnicy śledzili na żywo przebieg operacji przeprowadzanych przez Prof. Kazimierza Niemczyka, Doc. Krzysztofa Morawskiego oraz dr Roberta Bartoszewicza, dzięki czemu mogli poznać podejście i technikę operacyjną w poszczególnych przypadkach oraz zadać nurtujące pytania.

Przysłowiową wisienkę na torcie stanowiła część praktyczna, podczas której każdy uczestnik samodzielnie wykonał „operację” ucha środkowego na wcześniej przygotowanych, najwyższej jakości preparatach szkoleniowych. Szkolenie odbywało się pod okiem doświadczonych instruktorów – prof. Niemczyka, prof. Stangerup’a, prof. Kuczkowskiego. W proces szkolenia zaangażowani byli doc. Morawski, prof. Wysocki, dr Bartoszewicz, dr Karchier, dr Sokołowski, pracownicy i rezydenci Kliniki Otolaryngologii WUM. Dwudziestu ośmiu uczestników miało rzadką możliwość nauki z zastosowaniem mikroskopu operacyjnego, frezarek oraz narzędzi mikrochirurgicznych użyczonych przez dystrybutorów specjalistycznego sprzętu medycznego, którzy w sposób szczególnie znaczący wspomogli organizację szkolenia.

Pozytywna ocena Kursu przez uczestników stanowi wyróżnienie dla zespołu Kliniki i motywację do organizowania dalszych szkoleń doskonalących umiejętności zawodowe lekarzy.

Program Kursu
(pobierz)

Ćwiczenia przeprowadzane na świeżo mrożonych preparatach ludzkich odbyły się w:
Zakładzie Anatomii Patologicznej, SP CSK
ul. Pawińskiego 7, 02-106 Warszawa

Ćwiczenia przeprowadzane na preparatach utrwalonych odbyły się w:
Pracowni Kości Skroniowej
Klinika ORL WUM, 7 piętro
Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny
ul. Banacha 1a, 02-097 Warszawa

Informacje:
tel. 22 599 17 21
otolaryngology.pl@gmail.com

Kurs Endoskopowej Chirurgii Zatok Przynosowych 2012

Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok Przynosowych I stopnia


W dniach 13-14 listopada 2012 roku w Warszawie odbył się Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok Przynosowych, przygotowany przez zespół Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którego partnerami były firmy:

Medicus.

Medicus - aparatura i instrumenty medyczne

i firma Medim

Medim - Instrumenty mistrzów

Kurs był prowadzony przez dr med. Jarosława Balcerzaka, posiadającego wieloletnie doświadczenie chirurgiczne oraz dydaktyczne w zakresie zabiegów endoskopowych zatok przynosowych oraz zespół Oddziału Rynologii Kliniki Otolaryngologii WUM. Celem Kursu było wspiercie Państwa w nauce rynochirurgii w oparciu o najwyższej jakości materiał.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i za udział w Kursie.

W programie kursu były:

  • Teoretyczne podstawy FESS
  • Omówienie instrumentarium
  • Poszczególne etapy czynnościowej chirurgii endoskopowej
    zatok przynosowych

Każdy uczestnik dysponował zestawem optyk endoskopowych 0, 30, lub 45 stopni oraz wysokiej rozdzielczości kamerą endoskopową. Przeprowadzenie procedur endoskopowych odbyło się pod okiem doświadczonego rynochirurga, omawiającego i prezentującego na stanowisku pokazowym poszczególne etapy zabiegów. Obok ćwiczeń praktycznych odbyła się transmisja life surgery z bloku operacyjnego oraz prezentacja nagrań filmowych HD procedur endoskopowych w obrębie zatok przynosowych, wyselekcjonowanych z bogatego materiału Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ćwiczenia były przeprowadzane na świeżo mrożonych preparatach ludzkich.

Program Kursu
(pobierz)

Ćwiczenia przeprowadzane na świeżo mrożonych preparatach ludzkich odbyły się w:
Zakładzie Anatomii Patologicznej, SP CSK
ul. Pawińskiego 7, 02-106 Warszawa

Informacje:
tel. 22 599 17 21
otolaryngology.pl@gmail.com

Konferencja Pediatryczno-Otolaryngologiczna Listopad 2012

II Konferencja Pediatryczno – Otolaryngologiczna


Vegetationes adenoidales i Otitis media – wspólny problem pediatry i otolaryngologa

 

Warszawskie Dni Otologiczne, 16–17 listopada 2012 r.

W dniach 16 i 17 listopada 2012 roku w Warszawie odbyła się zorganizowana przez Katedrę i Klinikę Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego II Konferencja Pediatryczno–Otolaryngologiczna, której partnerem była firma Medicus.

Medicus - aparatura i instrumenty medyczne

Tematyka konferencji dotyczyła stanów zapalnych w obrębie górnych dróg oddechowych, będących najczęstszymi problemami w codziennej praktyce pediatrycznej. W sposób szczególny skupiono się na etiologii, diagnostyce i postępowaniu w przypadku kieszonek retrakcyjnych, zapaleń ucha środkowego, nieżytu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych oraz przerostu migdałka gardłowego.
Próby wypracowania wspólnego stanowiska odnośnie postępowania w tych stanach, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań do leczenia operacyjnego, były możliwe dzięki udziałowi znakomitych specjalistów, autorytetów w dziedzinie pediatrii oraz otorynolaryngologii, wśród których znaleźli się m.in. prof. dr hab. med. Kazimierz Niemczyk (Warszawa), prof. Sven-Eric Stangerup (Kopenhaga), prof. Juraj Koval (Koszyce), prof. dr hab. med. Elżbieta Hassmann-Poznańska (Białystok), prof. dr hab. med. Ewa Olszewska (Białystok), prof. dr hab. med. Jerzy Kuczkowski (Gdańsk) i prof. dr hab. med. Andrzej Radzikowski (Warszawa).

Zarówno obrady „okrągłego stołu”, jak i prowadzone w ciągu dwóch dni wykłady spotkały się z dużym zainteresowaniem oraz wywołały ożywione dyskusje licznie przybyłych uczestników. Wobec owocnego przebiegu konferencji oraz tak wielu zagadnień wspólnych dla pediatrii i otorynolaryngologii, wyrażono chęć i potrzebę kolejnych, cyklicznych spotkań, służących jeszcze lepszej współpracy specjalistów obu dziedzin.

lek. Magdalena Kuźmińska

Program Konferencji
(pobierz)

1 – 3 grudnia 2014 r. Kurs Chirurgii Endoskopowej Podstawy Czaszki i Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Dostępy przeznosowe“

Kurs Chirurgii Endoskopowej Podstawy Czaszki i Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Dostępy przeznosowe“


Kurs odbędzie się 1-3 grudnia 2014 roku, Warszawa

Program

 

Kursu Chirurgii Endoskopowej Podstawy Czaszki i Konferencji Naukowo – Szkoleniowej „Dostępy przeznosowe“ – 2014

Pobierz PDF

Organizatorzy:

• Polskie Towarzystwo Chirurgii Podstawy Czaszki
• Katedra i Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
• Endoscopic Skull base Amsterdam, Academic Medical Centre of the University
  of Amsterdam, the Netherlands

• Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Centrum Biostruktury WUM

Zajęcia prosektoryjne – 1 i 2 grudnia:

• dostępy do zatoki czołowej: Draf IIb, Draf III
• endoskopowa resekcja przedniego dołu czaszki
• dostęp do dołu skrzydłowo-podniebiennego
• dostęp do dołu podskroniowego
• dostęp przezklinowy, do stoku  
  – Liczba dostępnych miejsc: 12

Transmisja z sali operacyjnej – 3 grudnia:

• Dostęp Draf III
  – Liczba dostępnych miejsc: 18

Miejsce kursu:

1. Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej CB, ul. Chałubińskiego 5,
    02-004 Warszawa
2. Katedra i Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
    ul. Banacha 1a, 02-097 Warszawa

Zajęcia prowadzą:

• Dr Christos Georgalas (ESA, Amsterdam)
• Dr Wouter van Furth (ESA, Amsterdam)
• Prof. Kazmierz Niemczyk (Klinika ORL WUM, Warszawa)
• Dr Jacek Kunicki (Centrum Onkologii, Warszawa)
• Dr Tomasz Gotlib (Klinika ORL WUM, Warszawa)

Rejestracja:

e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl
tel: 22 599 17 41, fax: 22 599 25 23

Koszt uczestnictwa:

• Całość kursu – 3000 zł (12 miejsc)
• Wykłady, transmisja z bloku operacyjnego, bierna obserwacja zajęć
  prosektoryjnych – 1800 zł (6 miejsc)

Wpłat prosimy dokonywać dopiero po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji drogą mailową do dnia 10 października 2014 r. na podane niżej konto.

Numer konta: 61 1020 1055 0000 9902 0015 8477
tytuł przelewu: „kurs chirurgii podstawy czaszki”
Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii
ul. Żelazna 69A/1, 00-871 Warszawa

III Kurs „Choroby Gruczołów Ślinowych” 2014

III Kurs „Choroby Gruczołów Ślinowych” – 2014


Termin: 13 – 14 listopada 2014 (czwartek – piątek)

Szanowni Państwo informujemy, że posiadamy jeszcze wolne miejsca na III Kurs Choroby Gruczołów Ślinowych,

który odbędzie się w dniach 13 – 14 listopada 2014 r. Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie! 

Program

 

III Kursu „Choroby Gruczołów Ślinowych” – 2014 pobierz PDF

Miejsce obrad

Zajęcia teoretyczne:

Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny WUM
Sala Seminaryjna – blok D, parter, pok. 31

Zajęcia praktyczne:

Partner Szkolenia

cemed

Warszawa Bielany 01-876, ul. Broniewskiego 89, (wjazd od ul. Galla Anonima)

Koszt uczestnictwa: 2000 zł

Zajęcia praktyczne na importowanych preparatach świeżo mrożonych

W tym roku nie przewidujemy możliwości biernej obserwacji ani uczestnictwa wyłącznie w części teoretycznej.
Ilość miejsc: 28 osób

Osoby zakwalifikowane na kurs proszone są o wniesienie opłaty na podane konto do dnia 15.09.2014r.

Zapisz się!

nr tel. 22 599 17 41 – mgr Monika Prus

nr tel. 22 599 10 21 – dr Emilia Karchier

nr fax: 22 599 25 23

Wpłat prosimy dokonać na konto:

PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477

Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii
ul. Żelazna 69 A m.1, 00-871 Warszawa
(w tytule przelewu prosimy wpisać: Kurs Ślinianki 2014)

Serdecznie zapraszamy!

III Kurs „Chirurgii Nosa i Zatok” 2014

III Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok Przynosowych – 2014


Termin: 17 – 18 listopada 2014 (poniedziałek – wtorek)

Program

 

III Kursu „Chirurgii Nosa i Zatok”

Pobierz PDF

Miejsce obrad

Zajęcia teoretyczne:

Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny WUM
Sala Seminaryjna – blok D, parter, pok. 31

Zajęcia praktyczne:

Partner Szkolenia

cemed

Warszawa Bielany 01-876, ul. Broniewskiego 89, (wjazd od ul. Galla Anonima)

Koszt uczestnictwa: 2500 zł

Zajęcia praktyczne na importowanych preparatach świeżo mrożonych

W tym roku nie przewidujemy możliwości biernej obserwacji ani uczestnictwa wyłącznie w części teoretycznej.

Ilość miejsc: 28 osób

Szanowni Państwo informujemy, że na kurs “Chirurgii Nosa i Zatok” prowadzimy już tylko zapisy na listę osób rezerwowych. O ilości wolnych miejsc osoby z listy rezerwowej zostaną poinformowane na początku października.

Osoby zakwalifikowane na kurs proszone są o wniesienie opłaty na podane konto do dnia 15.09.2014r.

Zapisz się!

nr tel. 22 599 17 41 – mgr Monika Prus
nr tel. 22 599 10 21 – dr Emilia Karchier
nr fax: 22 599 25 23

Wpłat prosimy dokonać na konto:

PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477

Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii
ul. Żelazna 69 A m.1, 00-871 Warszawa
(w tytule przelewu prosimy wpisać: Kurs Zatoki 2014)

Serdecznie zapraszamy! 

XV Międzynarodowy Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego 2014

XV Międzynarodowy Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego


Termin: 19 – 20 listopada 2014 (środa – czwartek)

Program

XV Międzynarodowego Kursu Mikrochirurgii Ucha Środkowego

Pobierz PDF

Miejsce obrad

Zajęcia teoretyczne:

Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny WUM
Sala Seminaryjna – blok D, parter, pok. 31

Zajęcia praktyczne na preparatach świeżo mrożonych:

Partner Szkolenia

cemed

Warszawa Bielany 01-876, ul. Broniewskiego 89, (wjazd od ul. Galla Anonima)

Koszt uczestnictwa: 2000 zł

Zajęcia praktyczne na importowanych preparatach świeżo mrożonych

W tym roku nie przewidujemy możliwości biernej obserwacji ani uczestnictwa wyłącznie w części teoretycznej.
Ilość miejsc: 28 osób

Szanowni Państwo informujemy, że od dnia 29.07.2014 r. na XV Międzynarodowy Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego prowadzimy zapisy tylko na listę osób rezerwowych. O ilości wolnych miejsc osoby z listy rezerwowej zostaną poinformowane na początku października. 

Osoby zakwalifikowane na kurs proszone są o wniesienie opłaty na podane konto do dnia 15.09.2014r.

Zapisz się!

nr tel. 22 599 17 41 – mgr Monika Prus
nr tel. 22 599 10 21 – dr Emilia Karchier
nr fax: 22 599 25 23

Wpłat prosimy dokonać na konto:
PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477

Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii
ul. Żelazna 69 A m.1, 00-871 Warszawa
(w tytule przelewu prosimy wpisać: Kurs Ucho 2014)

Serdecznie zapraszamy!

Kursy i Konferencje – 2019

Serdecznie zapraszamy lekarzy specjalistów i rezydentów na szkolenia z zakresu chirurgii głowy i szyi. W roku 2019 Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi WUM i Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii przeprowadzi następujące kursy praktyczne:

  • 1st SKULL BASE SURGERY DISSECTION COURSE & CONFERENCE

12-14 December 2019, Warsaw

Formularz rejestracji

Program Kursu – Pobierz PDF

  • V Kurs „Choroby gruczołów ślinowych i nerwu twarzowego”
        7 – 8 marca 2019

Program Kursu – Pobierz PDF

  • I Kurs “Zaburzenia połykania – diagnostyka i terapia” 
    kurs specjalistyczny, I edycja
       23 – 24 maja 2019

Program Kursu – Pobierz PDF

  • VII Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok Przynosowych
       12 – 13 listopada 2019

Program Kursu – Pobierz PDF

  • XX Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego
       14 – 15 listopada 2019   

Program Kursu – Pobierz PDF

  • IV Kurs “Chirurgia laserowa i diagnostyka chorób krtani” 
       18 – 19 listopada 2019

Program Kursu – Pobierz PDF

  •  Międzynarodowy kurs doskonalenia technik operacyjnych z wykorzystaniem szybkoobrotowych wiertarek neurochirurgicznych
         8 marca 2019

Program Kursu – Pobierz PDF

 

Ćwiczenia praktyczne kursów zostaną przeprowadzone na pełnych

preparatach mrożonych.

Rejestracja: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

 

Więcej informacji już wkrótce na stronie internetowej Kliniki ORL WUM.

Serdecznie zapraszamy!

XII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Anatomia i Techniki Operacyjne w Chirurgii Podstawy Czaszki

XII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Anatomia i Techniki Operacyjne w Chirurgii Podstawy Czaszki


Konferencja odbędzie się 23 – 25 październik 2014 r., Warszawa

Konferencja poświęcona:

Chirurgii nerwu twarzowego i przedsionkowo-ślimakowego.

Program

Kursu Chirurgii Podstawy Czaszki – 2014
Pobierz PDF

Tematyka Konferencji obejmować będzie:

  1. Dojścia chirurgiczne wykorzystywane do usuwania patologii nerwu VII i VIII (dojście przezbłędnikowe, dojście przez środkowy dół czaszki, dojście podpotyliczne);
  2. Monitorowanie śródoperacyjne funkcji słuchu i mięśni twarzy;
  3. Rola radioterapii (alternatywnych metod leczenia) w leczeniu patologii okolicy kąta mostowo-móżdżkowego; 
  4. Rekonstrukcja nerwu VII;
  5. Neurofibromatoza i problemy z nią związane;
  6. Strategia leczenia guzów okolicy kąta mostowo-móżdżkowego.

Miejsce obrad: Zakład Anatomii Prawidłowej WUM,

Warszawa  ul. Chałubińskiego 5.

Ćwiczenia praktyczne na preparatach i wykłady:

I dzień: ćwiczenia na kościach skroniowych;

II dzień: kraniektomie i zespolenie nerwu VII-XII;

III dzień: wykłady

Zgłoszenia należy przesyłać na adres:

morawski@neurotology.pl

Ze względu na ćwiczenia praktyczne liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).

Koszt uczestnictwa: 2000 zł.

Zajęcia praktyczne na importowanych preparatach świeżo mrożonych

Wpłat prosimy dokonać na konto:

PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477

tytuł przelewu: „kurs chirurgii kąta mostowo-móżdżkowego”.

Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii


ul. Żelazna 69A/1, 00-871 Warszawa. 

Serdecznie zapraszamy!

Program Kursu Chirurgii Podstawy czaszki 23-25 października 2014 r.

Kurs Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki „Chirurgia kąta mostowo-móżdżkowego”


Kurs odbędzie się  23 – 25 października 2014, Warszawa  

Miejsce szkolenia:
Zakład Anatomii Prawidłowej Centrum Biostruktury Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Collegium Anatomicum, ul. Chałubińskiego 5 – róg Oczki
 
Komitet Naukowy:
Prof. Piotr Ładziński (Sosnowiec)
Prof. Bogdan Ciszek (Warszawa)
Prof. Andrzej Marchel (Warszawa)
Prof. Kazimierz Niemczyk (Warszawa)
Doc. Krzysztof Morawski (Warszawa)
Doc. Przemysław Kunert (Warszawa)
Dr n. med. Robert Bartoszewicz (Warszawa)
 
Komitet Organizacyjny:
Członkowie Zarządu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki
Zakład Anatomii Prawidłowej WUM
Klinika Otolaryngologii WUM
Klinika Neurochirurgii WUM
Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii
 
Liczba uczestników zajęć praktycznych:  12 lekarzy
Liczba uczestników zajęć teoretycznych:  20 lekarzy
Koszt uczestnictwa w zajęciach praktycznych: 2000 zł
Koszt uczestnictwa w zajęciach teoretycznych: 500 zł
Koszt uczestnictwa wyłącznie w Konferencji (sobota): 300 zł
Liczba uczestników Konferencji: 50 osób
 
Program
 
23 października 2014 (czwartek)

9:00 – 9: 45 – Prof. dr hab. n. med. Bogdan Ciszek: „Anatomia kąta mostowo-móżdżkowego”
10:00 – 10:45 – Prof. dr hab. n. med. Andrzej Marchel: „Dostęp retrosigmoidalny” 11:00 – 11:45 – Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk: „Dostęp przez środkowy dół czaszki oraz przezbłędnikowy”
12:00 – 13:00 – obiad
13:00 – 18:00 – zajęcia praktyczne na preparatach
 
24 października 2014 (piątek)

9:00 – 9:45 – Dr Robert Bartoszewicz: „Charakterystyka kliniczna guzów kata mostowo-móżdżkowego”
10:00 – 10:45 – Dr hab. n. med. Przemysław Kunert: „Czynność nerwu twarzowego u pacjentów po operacjach usunięcia osłoniaków nerwu przedsionkowego”
11:00 – 11:45 – dr hab. n. med. Przemysław Kunert: „Metody rekonstrukcji nerwu twarzowego – technika zespolenia z nerwem podjęzykowym”
12:00 – 13:00 – obiad
13:00 – 18:00 – zajęcia praktyczne na preparatach
19:30 – spotkanie towarzyskie w Klubie Lekarza (ul. Raszyńska 54, 100 m od Pomnika Lotnika)
 
25 października 2014 (sobota) 9:00 – 14:00
Konferencja Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki

9:00 – 9:30 – dr n. med. Sebastian Dzierzęcki: „Zastosowanie radiochirurgii gamma – knife w okolicy kąta mostowo-móżdżkowego”
9:30 – 10:15  – dr hab. n. med. Przemysław Kunert: „Chirurgia guzów kąta mostowo-móżdżkowego po radioterapii”
10:15 – 10: 45 –  dr . n. med. Anna Podgórska: „Monitorowanie nerwu twarzowego w trakcie operacji guzów okolicy kąta mostowo-móżdżkowego”
10:45 – 11:30 – Dr hab. n. med. Krzysztof Morawski: „Śródoperacyjne monitorowanie słuchu podczas chirurgii guzów kata mostowo-móżdżkowego”
11:30 – 11:45 – przerwa kawowa
11:45 – 12:30 – Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk: „Możliwości zachowania i rehabilitacji  słuchu w neurofibromatozie typu 2.”
12:30 – 13:15 – dr hab. n. med. Przemysław Kunert: „Implanty pniowe w neurofibromatozie typu 2.”
13:15 – 13:45 – dr n. med. Lidia Mikołajewska: „Wyniki  stosowania implantów pniowych”
13:45 – 14:00 – Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk – zakończenie konferencji

Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok Przynosowych

KURS CHIRURGII ENDOSKOPOWEJ ZATOK PRZYNOSOWYCH


Kurs odbędzie się 16 – 17 listopada 2015 roku w Warszawie

 

Szanowni Państwo,

     W imieniu własnym i zespołu Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Stowarzyszenia Wspierania Laryngologii zapraszam serdecznie do udziału w kursie chirurgii endoskopowej zatok przynosowych. Tym razem proponujemy szkolenie zarówno dla początkujących jak i na poziomie zaawansowanym. Mam nadzieję, że kurs spełni Państwa oczekiwania i przyczyni się do Państwa rozwoju zawodowego,

Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

Kierownik Katedry I Kliniki Otolaryngologii WUM

 

Pierwsza (przedpołudniowa) część zajęć 16 i 17.11 będzie odbywać się w sali konferencyjnej Kliniki Otolaryngologii WUM, Blok B, VII piętro
 
Druga część zajęć (ćwiczenia prosektoryjne) będzie odbywać się w Zakładzie Patomorfologii CSK WUM, przy ul. Pawińskiego 7

 

  

Program (nowy program)

Pierwszy dzień – 16 listopada

 

8.30  –  8.45  –  Otwarcie kursu: prof. Kazimierz Niemczyk
8.45  –  9.00  –  Prezentacja pacjentów
9.00  –  13.00  –  Transmisja operacji zatok przynosowych z bloku operacyjnego, Wykłady w przerwach między zabiegami: 1. Kwalifikacja pacjentów do operacji, anatomia radiologiczna zatok przynosowych, 2 – Technika FESS
13.00  –  14.00  –  Przerwa obiadowa
14.00  –  18.00  –  Ćwiczenia prosektoryjne / Prezentacja nagrań z operacji (zajęcia w grupach)

 

 

Drugi dzień – 17 listopada

 

8.30  –  8.45  –  Prezentacja pacjentów.
8.45  –  13.00  –  Transmisja operacji zatok przynosowych z bloku operacyjnego.
13.00  –  14.00  –  Przerwa obiadowa.
14.00  –  15.00  –  Wykłady: 1. Powikłania FESS, 2. Opieka pooperacyjna.
15.00  – 18.00  –  Ćwiczenia prosektoryjne / Prezentacja nagrań z operacji (zajęcia w grupach)

 

Komitet Naukowy

Prof. dr. hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

Dr n. med. Tomasz Gotlib

Dr n. med. Marta Held-ZiółkowskaDr n. med. Jarosław Balcerzak

Dr n. med. Jacek Sokołowski

Komitet organizacyjny

mgr Monika Prus – Ostaszewska

mgr Beata Klukowska

dr n. med. Emilia Karchier

Koszt szkolenia

  • kurs podstawowy 2000 zł, – Informujemy o braku wolnych miejsc na poziomie podstawowym kursu.

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.Uczestnik zostaje zakwalifikowany na kurs po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji drogą mailową.

Zapisy na kurs drogą mailowa: stowarzyszenie@otolaryngology.pl. Proszę podać: imię, nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy, poziom kursu.
Wpłat prosimy dokonywać na konto po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji:

  • PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii ul. Żelazna 69 A m.1, 00-871 Warszawa
  • w tytule przelewu prosimy wpisać: Kurs chirurgii zatok 2015

Kontakt

e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

tel. (+48) 22 599 17 41

fax. (+48) 22 599 25 23

Partner kursu
MEDtube

 

XVI Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego

XVI KURS MIKROCHIRURGII UCHA ŚRODKOWEGO


Podstawowe techniki chirurgii ucha – Warszawa,

18 – 19 listopada 2015

Zaawansowane i nowe techniki otochirurgiczne

I Kurs chirurgii endoskopowej ucha środkowego – Warszawa,

19 – 20 listopada 2015

Szanowni Państwo,

   W imieniu Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Stowarzyszenia Wspierania Laryngologii mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XVI Kursie Mikrochirurgii Ucha Środkowego, który odbędzie się 18 – 20 listopada 2015 roku w Warszawie. Wszystkie dotychczasowe szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a or-ganizowany od piętnastu lat kurs zyskał stałych uczestników. Uznaliśmy zatem, że propo-nowana konwencja kursu, podczas którego kładziemy szczególny nacisk na zagadnienia praktyczne, powinna być kontynuowana w dotychczasowej formule. Szkolenie proponujemy zarówno lekarzom specjalistom, jak i rezydentom rozpoczynającym przygodę z laryngologią.

W 2015 roku szkolenie zostanie podzielone na dwa odrębne kursy:

  • „Podstawowe techniki chirurgii ucha”, 18-19 listopada
  • „Zaawansowane i nowe techniki otochirurgiczne” wraz z „I Kursem chirurgii endoskopowej ucha środkowego”, 19-20 listopada 2015 r.

   Oba kursy połączy wspólna sesja wykładowa, jednak główny nacisk położymy na prezentację zabiegów w formie bezpośredniej transmisji z sali operacyjnej.

Podczas tegorocznej edycji kursu podstawowego będą mieli Państwo okazję przećwiczyć preparowanie kości skroniowych.

   Z kolei edycja kursu zaawansowanego skupi się na nowych technikach otochirurgicznych oraz prezentacji zabiegów z zastosowaniem endoskopii. Doświadczenia zdobyte podczas kilkuletniej praktyki otoendochirurgii pozwalają na przedstawienie instrumentarium i technik tego innowacyjnego zabiegu.

   Jestem przekonany, że organizowane szkolenie będzie doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy, ciekawych dyskusji oraz wymiany doświadczeń między specjalistami.

 Gorąco zapraszam do Warszawy!

   Kierownik Katedry I Kliniki Otolaryngologii WUM

         Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

Program (nowy program)

Kurs „Podstawowe techniki chirurgii ucha”

Pierwszy dzień kursu podstawowego – 18 listopada (środa).

Zajęcia odbywają się w II grupach ćwiczeniowych.

08.30 – Otwarcie

Rozkład zajęć I grupy ćwiczeniowej:

9.00 – 14.00 – ćwiczenia prosektoryjne w Pracowni Kości Skroniowej Kliniki Otolaryngologii WUM – 6 stanowisk /12 osób. Przewidziane procedury na preparatach: drenaż wentylacyjny, cięcia wewnątrzprzewodowe i tympanotomia przednia, antromastoidektomia, tympanotomia tylna, operacja typu otwartego, rekonstrukcja podstawy czaszki za pomocą chrząstki, obliteracja trąbki słuchowej mięśniem napinaczem błony bębenkowej, dekompresja nerwu twarzowego w części sutkowej i bębenkowej.

14.00 – 15.00 – Obiad

15.00 – 20.00 – Prezentacja nagrań z operacji

Rozkład zajęć II grupy ćwiczeniowej:

09.00 – 14.00 – Prezentacja nagrań z operacji

14.00 – 15.00 – Obiad

15.00 – 20.00 – Ćwiczenia prosektoryjne w Pracowni Kości Skroniowej Kliniki Otolaryngologii WUM – 6 stanowisk /12 osób

Drugi dzień kursu podstawowego – 19 listopada (czwartek)

Zajęcia odbywają się w Sali Wykładowej Kliniki Otolaryngologii WUM, SP CSK, ul. Banacha 1a, Warszawa.

08.30 – 14.00 – Prezentacja operacji z bloku operacyjnego

14.00 – 15.00 – Obiad

Kurs „Nowe techniki i chirurgia endoskopowa ucha środkowego”

15.00 – Otwarcie Kursu w Sali Wykładowej Kliniki Otolaryngologii WUM,  SP CSK, ul. Banacha 1a, Warszawa

Drugi dzień Kursu podstawowego oraz pierwszy dzień Kursu zaawansowanego – 19 listopada (czwartek)

15.00 – 18.00 – Wspólna Sesja Wykładowa

18.00 – 19.00 – Podsumowanie Kursu podstawowego, omówienie wybranych trudnych przypadków i dyskusja

II dzień Kursu zaawansowanego – 20 listopada (piątek)

Zajęcia odbywają się w Sali Wykładowej Kliniki Otolaryngologii WUM,  SP CSK, ul. Banacha 1a, Warszawa.

08.30 – 14.00 – Prezentacja operacji z bloku operacyjnego

14.30 – 15.00 – Obiad

15.00 – 19.00 – Zajęcia praktyczne w Pracowni Kości Skroniowej Kliniki Otolaryngologii WUM – I grupa – 2 godziny, II grupa 2 godziny.

Prezentacja nagrań z operacji – I grupa – 2 godziny, II grupa 2 godziny

Wykaz umiejętności:

Endoskopowa ocena:

  • zachyłka nerwu twarzowego,
  • zatoki bębenkowej,
  • przedniego epitympanum,
  • ujścia trąbki słuchowej,
  • Rozłączenie kosteczek słuchowych pod kontrolą endoskopu,
  • Ossikuloplastyka pod kontrolą endoskopu,
  • Stapedotomia pod kontrolą endoskopu.

19.00 Podsumowanie Kursu, rozdanie dyplomów. 

19 listopada, czwartek, godz. 15.00-18.00

Wspólna sesja wykładowa

1. Przegląd piśmiennictwa otochirurgicznego z okresu ostatnich 2 lat.

    Dr Morawski, 15 min.

2. Interpretacja otoskopii – wybrane przypadki kliniczne. 

    Dr Bartoszewicz, 20 min.

3. Postępowanie przed- i pooperacyjne u pacjentów po operacjach usznych.

    Dr Bartoszewicz, 20 min.

4. Diagnostyka radiologiczna schorzeń ucha i kości skroniowej. 

    Dr Dukaczewska, 20 min.

5. Rekonstrukcja błony bębenkowej – przegląd technik. 

    Prof. Niemczyk, 20 min.

6. Nowości w otochirurgii w okresie  ostatnich 2 lat. 

    Prof. Niemczyk, 30 min.

7. Anatomia endoskopowa. Rola technik endoskopowych we współczesnej

    otochirurgii.

    Dr Karchier,  20 min. 

Komitet naukowy:

prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

prof. dr hab. n. med. Jerzy Kuczkowski

prof. dr hab. n. med. Jarosław Wysocki

dr hab. n. med. Krzysztof Morawski

dr n. med. Robert Bartoszewicz 

Koszt uczestnictwa

  • Kurs „Podstawowe techniki chirurgii ucha” Warszawa,

      18-19 listopada 2015 r. – 2000 PLN

  • Kurs „Zaawansowane i nowe techniki otochirurgiczne” oraz

      „I Kurs chirurgii endoskopowej ucha środkowego” Warszawa, 19-20 listopada

       2015 r. – 1000 PLN

  • Uczestnictwo w obu kursach: „Podstawowe techniki chirurgii ucha”

       Warszawa, 18-19 listopada 2015 r., oraz „Zaawansowane i nowe

       techniki otochirurgiczne” oraz „I Kurs chirurgii endosko-powej

       ucha środkowego” Warszawa, 19-20 listopada 2015 r. – 2500 PLN

Informujemy, że liczba wolnych miejsc na kursie została wyczerpana.

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.Uczestnik zostaje zakwalifikowany na kurs po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji drogą mailową.

Zapisy na kurs drogą mailowa: stowarzyszenie@otolaryngology.pl. Proszę podać: imię, nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy, poziom kursu.
Wpłat prosimy dokonywać na konto po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji:

  • PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii ul. Żelazna 69 A m.1,

       00-871 Warszawa

  • w tytule przelewu prosimy wpisać: Kurs mikrochirurgii ucha 2015

Pobierz prezentację PDF

Kontakt

e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

tel. (+48) 22 599 17 41

fax. (+48) 22 599 25 23

Partner kursu
MEDtube
 
I Kurs “Chirurgia laserowa i diagnostyka chorób krtani”

Kurs odbędzie się 23-24 listopada 2015 roku w Warszawie

Szanowni Państwo,

    W imieniu Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Stowarzyszenia Wspierania Laryngologii mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w I Kursie „Chirurgia laserowa i diagnostyka chorób krtani”, który odbędzie się w dniach23 i 24 listopada 2015 roku w Warszawie.

    Jestem przekonany, że organizowane szkolenie będzie doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy, ciekawych dyskusji oraz wymiany doświadczeń między specjalistami.

Gorąco zapraszam do Warszawy!

Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

Kierownik Katedry I Kliniki Otolaryngologii WUM

Program kursu (nowy program)

23 listopada (poniedziałek)

08:15   – 08:30  –  Otwarcie kursu  
08:30   – 13:30  – Transmisja z bloku operacyjnego  
13:30   – 14:30  – Obiad  
14:30   – 14:50  –

Aspekty anatomiczne w chirurgii
laserowej krtani

Dr Piotr
Chęciński
14:50   – 15:10  – Budowa histologiczna
i fizjologia fałdu głosowego
Dr Ewelina
Sielska-Badurek
15:10   –   15:50  – Diagnostyka chorób krtani
– od laryngoskopii do NBI
Dr Anna
Rzepakowska 
15:50    – 16:05  – Przerwa  
16:05    – 16:45  – Znieczulenie w chirurgii
laserowej krtani (JET)
Dr Paweł
Andruszkiewicz
16:45   – 17:15  – Laser w zmianach łagodnych krtani Dr Antoni
Bruzgielewicz
17:15   – 17:45  – Chirurgia laserowa w obustronnym
porażeniu fałdów głosowych
Dr hab. Ewa
Osuch-Wójcikiewicz
17:45   – 18:15  – Chirurgia laserowa w zmianach przedrakowych
i nowotworach złośliwych krtani
Dr hab. Ewa
Osuch-Wójcikiewicz
19:00   –      Kolacja  

 

24 listopada (wtorek)

 

09:00  –  09:30  –  Opieka pooperacyjna i rehabilitacja
po operacjach laserowych krtani
Dr Renata
Zawadzka
09:30  – 10:00  – Przegląd laserów
w chirurgii krtani
Krzysztof
Makarski
Sharpol
10:00  – 10:30   – Instrumentarium oraz zaawansowane techniki
obrazowania SPIES w laserowych zabiegach
mikrochirurgii krtani
Paweł
Golus  
STORZ
 
10:30  – 10:45  – Przerwa  
10:45  – 11:15  – Powikłania w chirurgii
laserowej krtani
Dr Antoni
Bruzgielewicz,
Dr Daniel
Majszyk
11:15   – 11:30  – Podsumowanie wyników realizacji projektu
rozwojowego NCBiR (W13-0101-10) :
„Opracowanie i wdrożenie diagnostyki
i leczenia krtani w Polsce
na podstawie badań wieloośrodkowych”
Dr hab. Ewa
Osuch-Wójcikiewicz

 

 11:30  – 14:30  – I grupa – Ćwiczenia na preparatach
II grupa – Ćwiczenia techniki NBI
 
 14:30  – 14:45  –  Zakończenie kursu  
 14:45      –  Obiad  

 

Komitet Naukowy

Prof. dr. hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

Dr hab. n. med. Ewa Osuch-Wójcikiewicz

Dr n. med. Antoni Bruzgielewicz

Komitet organizacyjny

Dr Piotr Chęciński, Dr Grzegorz  Januszek, Dr Małgorzata Litwiniuk,
Dr Daniel Majszyk, Dr Jagna Nyckowska, Dr Anna Rzepakowska,
Dr Ewelina Sielska-Badurek, Dr Renata Zawadzka,
Dr Klaudyna Zwierzyńska, Mgr Monika Prus – Ostaszewska

Koszt szkolenia

1500 zł

Informujemy, że liczba wolnych miejsc na kursie została wyczerpana.

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.Uczestnik zostaje zakwalifikowany na kurs po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji drogą mailową.

Zapisy na kurs drogą mailowa: stowarzyszenie@otolaryngology.pl. Proszę podać: imię, nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy, poziom kursu (jeśli jest możliwość wyboru poziomu).
Wpłat prosimy dokonywać na konto po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji:

  • PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii ul. Żelazna 69 A m.1, 00-871 Warszawa
  • w tytule przelewu prosimy wpisać: Kurs chirurgii krtani 2015

Pobierz prezentację PDF

Kontakt

e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

tel. (+48) 22 599 17 41

fax. (+48) 22 599 25 23

Partner kursu
MEDtube

 

I Kurs Diagnostyki Zaburzeń Narządu Przedsionkowego

I KURS DIAGNOSTYKI ZABURZEŃ NARZĄDU PRZEDSIONKOWEGO „OTONEUROLOGIA PRAKTYCZNA”


Kurs odbędzie się 3 – 4 grudnia 2015 roku w Warszawie

Szanowni Państwo!

     W imieniu Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Stowarzyszenia Wspierania Laryngologii mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w I Kursie „Otoneurologia Praktyczna” który odbędzie się w Warszawie w dniach 3-4 grudnia2015.

     Kurs ten adresowany jest do laryngologów, audiologów, neurologów, zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Poruszane zagadnienia obejmują problematykę diagnostyki i leczenia różnych typów zawrotów głowy. Kursanci będą mogli zapoznać się z technikami badań, które prezentowane będą od strony teoretycznej oraz praktycznej.

     Część zajęć praktycznych odbędzie się w pracowniach oraz na bloku operacyjnym, gdzie będzie można uczestniczyć w unikatowej w naszym kraju operacji przecięcia nerwu przedsionkowego w chorobie Meniere’a. Klinika Otolaryngologii WUM posiada bowiem kilkunastoletnie doświadczenie w skutecznym leczeniu zaawansowanych postaci tego schorzenia poprzez przecięcie nerwu przedsionkowego z dostępu przez środkowy dół czaszki, który pozwala zachować słyszenie.

     Proponowana tematyka powinna w sposób znaczący zaktualizować i wzbogacić wiedzę i doświadczenie kliniczne uczestników szkolenia.

Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

Kierownik Katedry I Kliniki Otolaryngologii WUM

Program kursu (nowy program)

3 grudnia 2015 (czwartek)

8.00  – 8.15  –  Otwarcie Kursu – Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk – sala konferencyjna, Katedra i Klinika ORL WUM, Banacha 1a, blok B, VII piętro
8.15  – 8.45  – Ogólna organizacja układu równowagi – Prof. dr hab. n. med. J. Wysocki
8.45  – 10.00  – Miejsce błędnika w układzie równowagi – praktyczna anatomia i fizjologia narządu przedsionkowego – Dr n. med. Marta Held – Ziółkowska
10.00  – 10.20  – Przerwa na kawę
10.20  – 12.00  – Kliniczne badanie otoneurologiczne – Dr n. med. Katarzyna Pierchała
12.00  – 13.00  – Videonystagmografia, Komputerowa Posturografia Dynamiczna cz. I – Dr n. med. Katarzyna Pierchała
13.00  – 14.00  – Obiad – Restauracja JOKER
14.00  – 15.00  – Videonystagmografia, Komputerowa Posturografia Dynamiczna, Badanie Dynamicznej Ostrosci Widzenia cz. II – Dr n. med. Katarzyna Pierchała
15.00  – 15.30  – Przerwa na kawę
15.30  –  18.00  – Zajęcia praktyczne

 

4 grudnia 2015 (piątek)

 

8.00  – 9.30  – Choroba Meniere’a – Dr n. med. Katarzyna Pierchała
9.30  – 11.00  – Przecięcie nerwu przedsionkowego – chirurgia na żywo – komentarz Dr hab. n. med. Krzysztof Morawski
11.00  –  11.20  – Przerwa na kawę
11.20  – 13.15  – Łagodny położeniowy zawrót głowy – Dr n. med. Katarzyna Pierchała
13.15  – 14.15  – Obiad – Restauracja JOKER
14.15  – 14.25  – Wystąpienie firmy Abbott
14.25  – 15.25  – Chirurgiczne Leczenie zawrotów głowy – Prof. dr hab. n. med. K. Niemczyk
15.25  – 15.40  – Przerwa na kawę
15.40  – 18.00  – Zajęcia Praktyczne
18.00  – 18.15  –  Zakończenie kursu

Komitet Naukowy

Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

Dr n. med. Katarzyna Pierchała

Prof. dr hab. n. med. Jarosław Wysocki

i inni zaproszeni specjaliści z kraju i zagranicy

Koszt uczestnictwa

1500 zł

Informujemy, że liczba wolnych miejsc na kursie została wyczerpana.

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.Uczestnik zostaje zakwalifikowany na kurs po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji drogą mailową.

Zapisy na kurs drogą mailowa: stowarzyszenie@otolaryngology.pl. Proszę podać: imię, nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy, poziom kursu (jeśli jest możliwość wyboru poziomu).
Wpłat prosimy dokonywać na konto po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji:

  • PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii ul. Żelazna 69 A m.1, 00-871 Warszawa
  • w tytule przelewu prosimy wpisać: Kurs diagnostyki narządu przedsionkowego 2015

Pobierz prezentację PDF 

Kontakt:

e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

tel. (+48) 22 599 17 41

fax. (+48) 22 599 25 23

Partner kursu
MEDtube

 

I Kurs Audiologii Klinicznej

I KURS AUDIOLOGII KLINICZNEJ


Badania elektrofizjologiczne w audiologii i ich wykorzystanie do śródoperacyjnego monitorowania słuchu.
Kurs odbędzie się 14 – 15 stycznia 2016 roku w Warszawie

Szanowni Państwo informujemy, że I Kurs Audiologii Klinicznej

w terminie 14 – 15 styczeń 2016r. został odwołany.

Wstępny nowy termin kursu to wrzesień 2016 r.

Szanowni Państwo,

    W imieniu Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Stowarzyszenia Wspierania Laryngologii mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w I Kursie Audiologii Klinicznej, który odbędzie się w Warszawie.

    Kurs ten adresowany jest do audiologów zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Poruszane zagadnienia obejmują problematykę elektrofizjologii słuchu, a także praktyczne aspekty badań elektrofizjologicznych typu on-line. Kursanci będą mogli zapoznać się z różnymi technikami badań, które prezentowane będą od strony teoretycznej oraz praktycznej.

    Część zajęć praktycznych odbędzie się w pracowniach i na bloku operacyjnym, gdzie będzie można uczestniczyć w śródoperacyjnym monitorowaniu słuchu podczas operacji w obrębie ucha środkowego i kąta mostowo-móżdżkowego.

    Proponowana tematyka powinna w sposób znaczący zaktualizować i wzbogacić wiedzę i doświadczenie kliniczne uczestników szkolenia. Zasadniczym walorem I Kursu Audiologii Klinicznej jest unikatowy charakter zajęć praktycznych, niedostępnych w żadnym innym ośrodku w naszym kraju. Klinika Otolaryngologii WUM posiada bowiem niemal dziesięcioletnie doświadczenie w śródoperacyjnym monitorowaniu słuchu podczas resekcji nerwiaków nerwu przedsionkowego oraz ponad sześcioletnie w monitorowaniu słyszenia podczas ossikuloplastyk, a także najbogatszy w Polsce materiał wszczepionych implantów pniowych. Gorąco zapraszam na I Kurs Audiologii Klinicznej.

Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

Kierownik Katedry I Kliniki Otolaryngologii WUM

Program

14.01.2016 (czwartek)

Sala wykładowa nr 31, blok D, parter

08:30 – 13:00 Transmisja z operacji tympanplastycznych ze śródoperacyjnym monitorowaniem redukcji rezerwy ślimakowej oraz zajęcia praktyczne
13:00 – 14:00 Przerwa obiadowa
14:00 – 18:00 Wykłady

 

  1. Słuchowe potencjały wywołane z pnia mózgu – stymulacja i akwizycja.
  2. Elektrokochleografia – podstawy teoretyczne, zasady badań, zastosowanie kliniczne.
  3. Strategie śródoperacyjnego monitorowania efektywności ossikuloplastyk za pomocą potencjałów słuchowych
  4. Słuchowe potencjały wywołane stanu ustalonego (ASSR) – stymulacja i akwizycja.

15.01.2016 (piątek)

Sala wykładowa nr 31, blok D, parter

08:30 – 13:00 Transmisja z operacji usuwania guza kąta mostowo-móżdżkowego ze śródoperacyjnym monitorowaniem słuchu oraz zajęcia praktyczne
13:00 – 14:00 Przerwa obiadowa
14:00 – 17:00 Wykłady

 

  1. Strategie śródoperacyjnego monitorowania słuchu podczas operacji usuwania guza okolicy kąta mostowo-móżdżkowego.
  2. Ocena procesów adaptacyjnych narządu słuchu ich zaburzeń techniką szybkiej prezentacji bodźca w opcji CLAD.
  3. Zastosowanie techniki szybkiej prezentacji bodźca w opcji CLAD w diagnostyce ślimakowych i pozaślimakowych uszkodzeń słuchu (CPAT, ch. Meniere’a)
  4. Śródoperacyjne monitorowanie słuchu podczas wszczepiania implantu hybrydowego.

Komitet Naukowy

Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

Dr hab. n. med. Krzysztof Morawski

Dr hab. n. med. Magdalena Lachowska

zaproszeni specjaliści z kraju i zagranicy

Komitet organizacyjny

dr Emilia Karchier

dr Grzegorz Januszek

dr Aleksandra Wężyk

mgr Beata Klukowska

mgr Paulina Glinka

Anna Siewko

Koszt kursu

1000 zł

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.Uczestnik zostaje zakwalifikowany na kurs po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji drogą mailową.

Zapisy na kurs drogą mailowa: stowarzyszenie@otolaryngology.pl. Proszę podać: imię, nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy, poziom kursu (jeśli jest możliwość wyboru poziomu).
Wpłat prosimy dokonywać na konto po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji:

  • PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii ul. Żelazna 69 A m.1, 00-871 Warszawa
  • w tytule przelewu prosimy wpisać: Kurs audiologii klinicznej 2015

Pobierz prezentację PDF

Kontakt

e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

tel. (+48) 22 599 17 41

fax. (+48) 22 599 25 23

Partner kursu
MEDtube

 

II Kurs Diagnostyki Zaburzeń Narządu Przedsionkowego 2016

II Kurs Diagnostyki Zaburzeń Narządu Przedsionkowego


Kurs odbędzie się w dniach 1 – 2 grudnia 2016 r.

Pierwsza (przedpołudniowa) część zajęć w dniach 14 i 15 listopada będzie odbywać się w sali konferencyjnej Kliniki Otolaryngologii WUM, Blok B, VII piętro

Druga część zajęć (ćwiczenia praktyczne) będzie odbywać się w Pracowni Badań Układu Równowagi, Blok B, II piętro

Wstępny program kursu

1 – 2 grudnia

08:30 

 14:00

Wykłady

14:00

 15:00

Obiad

15:00 

 18:00 

Ćwiczenia praktyczne

 

 

 

 

Zapisy na kurs drogą mailowa od dnia 27.06.2016r.

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: stowarzyszenie@otolaryngology.pl.

Proszę podać: imię, nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnik zostaje zakwalifikowany na kurs po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji drogą mailową.

Koszt szkolenia 1500 zł

Wpłat prosimy dokonywać na konto w ciągu 21 dni po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji:

  • PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii ul. Żelazna 69 A m.1,
       00-871 Warszawa
  • w tytule przelewu prosimy wpisać:
       Kurs zaburzeń narządu przedsionkowego 2016

Osoby zakwalifikowane na kurs, które nie dokonają opłaty w wyznaczonym terminie zostaną skreślone z listy uczestników.

Po dokonaniu opłaty prosimy o przesłanie danych do rachunku na maila: stowarzyszenie@otolaryngology.pl oraz adresu na jaki ma zostać wysłany rachunek.

Kontakt

e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

II Kurs Chirurgia Laserowa i Diagnostyka Chorób Krtani 2016

II Kurs “Chirurgia laserowa i diagnostyka chorób krtani”


Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Uczestnik zostaje zakwalifikowany na kurs po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji drogą mailową.

Zapisy na kurs drogą mailowa od dnia 01.05.2016: stowarzyszenie@otolaryngology.pl.

Proszę podać: imię, nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy, poziom kursu, w przypadku możliwości wyboru.

21 listopada (poniedziałek)

08:15   08:30  

Otwarcie kursu

08:30  13:30  

Transmisja z bloku operacyjnego 

13:30   14:30   

Obiad

14:40  14:50  

Aspekty anatomiczne w chirurgii laserowej krtani

14:50  15:10  

Budowa histologiczna i fizjologia fałdu głosowego

15:10  15:50  

Diagnostyka chorób krtani- od laryngoskopii do NBI

15:50  16:05  

Przerwa

16:05  16:45  

Znieczulenie w chirurgii laserowej krtani (JET) 

16:45  17:15  

Laser w zmianach łagodnych krtani

17:15  17:45  

Chirurgia laserowa w obustronnym porażeniu fałdów głosowych

17:45  18:15  

Chirurgia laserowa w zmianach przedrakowych i nowotworach złośliwych krtani

18:15     Kolacja 
       

 

22 listopada (wtorek)

09:00   09:30   

Opieka pooperacyjna i rehabilitacja po operacjach laserowych krtani

09:30  10:00  

Przegląd laserów w chirurgii krtani

10:00  10:30  

Instrumentarium oraz zaawansowane techniki obrazowania SPIES w laserowych zabiegach mikrochirurgii krtani

10:30  11:00  

Powikłania w chirurgii laserowej krtani

11:00  14:00  

I grupa – Ćwiczenia na preparatach

II grupa – Ćwiczenia techniki NBI

14:00  14:15  

Zakończenie kursu

14:15     Obiad

 

Program kursu

Koszt szkolenia 1500 zł

Wpłat prosimy dokonywać na konto w ciągu 21 dni po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji:

  • PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii ul. Żelazna 69 A m.1, 00-871 Warszawa
  • w tytule przelewu prosimy wpisać: Kurs chirurgia laserowa krtani 2016

Osoby zakwalifikowane na kurs, które nie dokonają opłaty w wyznaczonym terminie zostaną skreślone z listy uczestników.

Po dokonaniu opłaty prosimy o przesłanie danych do rachunku na maila: stowarzyszenie@otolaryngology.pl oraz adresu na jaki ma zostać wysłany rachunek

Kontakt

e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

tel. (+48) 22 599 17 41 (w godz. 11:00 – 12:30)

fax. (+48) 22 599 25 23

XVII Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego 2016

XVII Kurs mikrochirurgii ucha środkowego


Kurs odbędzie się w dniach 17 – 18 listopada 2016 r.

Pierwsza (przedpołudniowa) część zajęć 17 i 18.11 będzie odbywać się w sali konferencyjnej Kliniki Otolaryngologii WUM, Blok B, VII piętro

Druga część zajęć (ćwiczenia prosektoryjne) będzie odbywać się w Zakładzie Patomorfologii CSK WUM, przy ul. Pawińskiego 7

Wstępny program kursu 17 i 18 listopada:

17-18 listopada

08:30   13:00

Live surgery (wykłady ograniczone do minimum)

13:00  14:00

Obiad

14:00   19:00 

Ćwiczenia praktyczne na świeżo mrożonych preparatach

     

 

 

 

 

 

Zapisy na kurs drogą mailowa od dnia 01.05.2016r.

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres:stowarzyszenie@otolaryngology.pl.

Proszę podać: imię, nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnik zostaje zakwalifikowany na kurs po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji drogą mailową.

Koszt szkolenia 2000 zł

Wpłat prosimy dokonywać na konto w ciągu 21 dni po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji:

  • PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii ul. Żelazna 69 A m.1, 00-871 Warszawa
  • w tytule przelewu prosimy wpisać: Kurs mikrochirurgii ucha 2016

Osoby zakwalifikowane na kurs, które nie dokonają opłaty w wyznaczonym terminie zostaną skreślone z listy uczestników.

Po dokonaniu opłaty prosimy o przesłanie danych do rachunku na maila: stowarzyszenie@otolaryngology.pl oraz adresu na jaki ma zostać wysłany rachunek

Kontakt

e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

tel. (+48) 22 599 17 41 (w godz. 11:00 – 12:30)

fax. (+48) 22 599 25 23

Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok Przynosowych 2016

Kurs chirurgii endoskopowej zatok przynosowych


Kurs odbędzie się w dniach 14 – 15 listopada 2016 r.

Pierwsza (przedpołudniowa) część zajęć w dniach 14 i 15 listopada będzie odbywać się w sali konferencyjnej Kliniki Otolaryngologii WUM, Blok B, VII piętro
 
Druga część zajęć (ćwiczenia prosektoryjne) będzie odbywać się w Zakładzie Patomorfologii CSK WUM, przy ul. Pawińskiego 7

Wstępny program kursu 14 i 15 listopada:

14-15 listopada

08:30   13:00

Live surgery (wykłady ograniczone do minimum)

13:00  14:00

Obiad

14:00   18:00 

Ćwiczenia praktyczne na świeżo mrożonych preparatach

     

 

Zapisy na kurs drogą mailowa od dnia 01.05.2016r.

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: stowarzyszenie@otolaryngology.pl.

Proszę podać: imię, nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnik zostaje zakwalifikowany na kurs po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji drogą mailową.

Koszt szkolenia 3000 zł

Wpłat prosimy dokonywać na konto w ciągu 21 dni po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji:

  • PKO BP V/O Warszawa 611020 1055 0000 9902 0015 8477
  • Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii ul. Żelazna 69 A m.1, 00-871 Warszawa
  • w tytule przelewu prosimy wpisać: Kurs chirurgii zatok 2016

Osoby zakwalifikowane na kurs, które nie dokonają opłaty w wyznaczonym terminie zostaną skreślone z listy uczestników.

Po dokonaniu opłaty prosimy o przesłanie danych do rachunku na maila: stowarzyszenie@otolaryngology.pl oraz adresu na jaki ma zostać wysłany rachunek

Kontakt

e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

tel. (+48) 22 599 17 41 (w godz. 11:00 – 12:30)

fax. (+48) 22 599 25 23

Live surgery (wykłady ograniczone do minimum)

3rd International Training of Parotid Gland and Facial Nerve Surgery

3rd International Training of Parotid Gland and Facial Nerve Surgery


12 – 13 June Warsaw

Ulotka informacyjna

Nr kont, na które można dokonać płatność w ciągu 30 dni od otrzymania potwierdzenia zgłoszenia drogą mailową:

  • Konto w PLN (Kursy Mikrochirurgii Ucha, Endoskopii Zatok, Chirurgii Krtani)
    61 1020 1055 0000 9902 0015 8477
    Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii
    ul. Żelazna 69A lok. 1
    00-871 Warszawa
  • Konto w EURO/Bank account in EURO (for 3rd International Training of Parotid Gland and Facial Nerve Surgery):
    11 1020 1055 0000 9402 0352 1739
    Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii
    ul. Żelazna 69A lok. 1
    00-871 Warszawa

 

V Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok Przynosowych

V Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok Przynosowych


Termin: 13-14.11.2017
Klinika ORL WUM Banacha 1a w Warszawie
Cena: 3500 zł

Kontakt i zapisy wyłącznie e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

  • wykonywanie zabiegów na preparatach mrożonych,
  • obserwacja live surgery,
  • wykłady zespołu Kliniki i gości.

Nr konta, na które można dokonać płatność w ciągu 30 dni od otrzymania potwierdzenia zgłoszenia drogą mailową:

  • Konto w PLN (Kursy Mikrochirurgii Ucha, Endoskopii Zatok, Chirurgii Krtani) – 61 1020 1055 0000 9902 0015 8477
    Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii
    ul. Żelazna 69A lok. 1
    00-871 Warszawa
XVIII Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego

XVIII Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego – Podstawowe i wybrane zaawansowane techniki otochirurgiczne


Termin: 15-16.11.2017
Klinika ORL WUM Banacha 1a w Warszawie
Cena: 2500 zł

Kontakt i zapisy wyłącznie e-mail: stowarzyszenie@otolaryngology.pl

  • Wykonywanie zabiegów na preparatach mrożonych,
  • obserwacja live surgery,
  • wykłady zespołu Kliniki i gości

Nr konta, na które można dokonać płatność w ciągu 30 dni od otrzymania potwierdzenia zgłoszenia drogą mailową:

  • Konto w PLN (Kursy Mikrochirurgii Ucha, Endoskopii Zatok, Chirurgii Krtani) – 61 1020 1055 0000 9902 0015 8477
    Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii
    ul. Żelazna 69A lok. 1
    00-871 Warszawa
I Kurs Chirurgii Laserowej w Otolaryngologii

I Kurs Chirurgii Laserowej w Otolaryngologii


Termin: 20-21.11.2017
Klinika ORL WUM Banacha 1a w Warszawie
Cena: 1200 zł

Nr konta, na które można dokonać płatność w ciągu 30 dni od otrzymania potwierdzenia zgłoszenia drogą mailową:

  • Konto w PLN (Kursy Mikrochirurgii Ucha, Endoskopii Zatok, Chirurgii Krtani) – 61 1020 1055 0000 9902 0015 8477
    Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii
    ul. Żelazna 69A lok. 1
    00-871 Warszawa
XIV Międzynarodowy Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego

XIV Międzynarodowy Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego


W dniach 20-21 listopada 2013 zespół Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zorganizował XIV Międzynarodowy Kurs Mikrochirurgii Ucha Środkowego. Spotkaniu przewodniczył Kierownik Kliniki Profesor Kazimierz Niemczyk. W kursie wzięli udział lekarze specjaliści otorynolaryngolodzy z Polski, Kazachstanu oraz z Rosji. Tematyka szkolenia obejmowała zagadnienie implantologii w otologii. Zajęcia obejmowały część teoretyczną oraz praktyczną, która miała miejsce w Centrum Edukacji Medycznej „CEMED” w Warszawie.

W pierwszym dniu kursu uczestnicy mogli oglądać prezentacje filmów nagranych podczas operacji wszczepienia implantu ślimakowego, stapedektomii i dekompresji nerwu twarzowego – identyfikacja nerwu twarzowego jako kluczowy element operacji otologicznych. Filmy zostały wybrane z bogatego materiału Kliniki, a w trakcie ich prezentacji zostały omówione krok po kroku poszczególne etapy zabiegów. W ramach ćwiczeń praktycznych otorynolaryngolodzy mogli samodzielnie wykonać wszczepienie implantu typu BAHA pod nadzorem dr Wojciecha Gawęckiego oraz specjalistów z firmy „Medicus”, a także implantu ślimakowego na specjalnie przygotowanych preparatach szkoleniowych pod nadzorem dr Emilii Karchier.

W drugim dniu spotkania miało miejsce „live-surgery”,  czyli transmisja zabiegów przeprowadzanych na bloku operacyjnym. Pan Profesor Kazimierz Niemczyk zaprezentował procedurę stapedektomii, a dr Robert Bartoszewicz implantację ślimakową oraz tympanoplastykę typu zamkniętego. Podczas transmisji z bloku operacyjnego dr Emilia Karchier oraz dr Jacek Sokołowski na bieżąco wyjaśniali i komentowali stosowaną technikę operacyjną

Część teoretyczną uświetnił swoją obecnością Profesor Andrzej Marchel – Kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pan Profesor zaprezentował interesujący wykład dotyczący stosowanej techniki operacyjnej podczas wszczepiania implantu pniowego. Pan Profesor Kazimierz Niemczyk podsumował procedurę implantacji ślimakowej oraz możliwości wystąpienia wczesnych, jak i późnych powikłań. Odmienności anatomiczne kości skroniowej łącznie z licznymi rycinami przedstawił Pan Profesor Jarosław Wysocki. Przegląd aparatów wszczepialnych do ucha środkowego przybliżył Pan Docent Krzysztof Morawski, a o implantach zakotwiczonych w kości opowiedział dr Wojciech Gawęcki. Interesujący wykład dotyczący wyników po operacjach wszczepienia implantu pniowego w pacjentów z neurofibromatozą typu 2 w Klinice Otolaryngologii i Neurochirurgii WUM oraz porównanie ich z wynikami ogólnoświatowymi przedstawiła dr Lidia Mikołajewska.

Doskonalenie swoich umiejętności praktycznych, jak i poszerzanie wiedzy na temat niedosłuchu oraz głuchoty, które dotyczą coraz to większej ilości pacjentów,  jest niezbędne w codziennej praktyce otorynolaryngologicznej. Dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami przynosi zespołowi Kliniki Otolaryngologii WUM olbrzymią satysfakcję, co motywuje go do organizowania kolejnych kursów.

lek. med. Małgorzata Czesak

II Kurs „Choroby Gruczołów Ślinowych”

II Kurs „Choroby Gruczołów Ślinowych”


W dniach 14-15 listopada bieżącego roku Klinika Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego była po raz drugi organizatorem kursu pt.: „Choroby gruczołów ślinowych”. Program szkolenia był dedykowany dla lekarzy otorynolaryngologów, którzy w codziennej praktyce zajmują się diagnostyką i leczeniem schorzeń gruczołów ślinowych, zarówno zapalnych, jak również nowotworowych. W szkoleniu wzięło udział 18 lekarzy otorynolaryngologów z całej Polski. Pierwszy dzień kursu rozpoczęto oficjalnym powitaniem przybyłych lekarzy przez Kierownika Kliniki Profesora Kazimierza Niemczyka i Profesor Ewę Osuch – Wójcikiewicz w Sali Wykładowej Kliniki. Następnie w godzinach przedpołudniowych przybyli lekarze uczestniczyli w transmisji zabiegów operacyjnych, w trakcie której mogli szczegółowo prześledzić kolejne etapy usuwania płata powierzchownego ślinianki przyusznej z identyfikacją nerwu twarzowego u dwóch chorych z nowotworami łagodnymi ślinianek przyusznych. W trakcie zabiegów zaprezentowano możliwość wykorzystania stymulatora do identyfikacji nerwu twarzowego. Przedstawiono również dwa zabiegi sialoendoskopii, zastosowane jako dodatkowe narzędzie diagnostyczne u chorych z przewlekłymi stanami zapalnymi ślinianek przyusznych. W trakcie transmisji kursanci mogli na bieżąco zadawać pytania i zgłaszać swoje uwagi, a lekarze zespołu onkologicznego Kliniki dzielili się swoim doświadczeniem. Po przerwie obiadowej zaplanowano część wykładową, w trakcie której obszernie omówiono zagadnienia związane z tematyką gruczołów ślinowych, począwszy od przypomnienia anatomii, stosowanych metod diagnostycznych, poprzez klasyfikację chorób gruczołów ślinowych i ich kliniczną prezentację oraz stosowane metody leczenia i jego możliwe powikłania. Zaproszenie do wygłoszenia wykładu, przyjął gość specjalny Profesor Czesław Stankiewicz – Kierownik Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który zaprezentował kursantom problematykę złośliwych nowotworów ślinianek.

Drugi dzień kursu zaplanowano w Centrum Edukacji Medycznej „CEMED”, gdzie uczestnicy mogli samodzielnie na mrożonych preparatach wykonać operację usunięcia płata powierzchownego i głębokiego ślinianki przyusznej z zaoszczędzeniem nerwu twarzowego oraz usunąć śliniankę podżuchwową. Po przerwie obiadowej zaprezentowano uczestnikom kursu filmy z komentarzem organizatorów, przedstawiające wykonywane w Klinice operacje usunięcia guza przestrzeni przygardłowej, parotidektomię powierzchowną zachowawczą oraz resekcję ślinianki podżuchwowej.

Zarówno osoby uczestniczące w szkoleniu, jak również organizatorzy mieli ogromną satysfakcję z przebiegu kursu.

dr med. Anna Rzepakowska

II Kurs Chirurgii Nosa i Zatok Przynosowych

II Kurs Chirurgii Nosa i Zatok Przynosowych


W dniach 18-19 listopada 2013 roku w Warszawie odbył się II Kurs Chirurgii Nosa i Zatok Przynosowych, przygotowany przez zespół Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kurs prowadził dr n. med. Jarosław Balcerzak, posiadający doświadczenie chirurgiczne oraz dydaktyczne w zakresie zabiegów endoskopowych zatok przynosowych oraz nosa zewnętrznego oraz zespół Oddziału Rynologii Kliniki Otolaryngologii WUM. Celem Kursu było wsparcie lekarzy otolaryngologów w nauce rynochirurgii w oparciu o najwyższej jakości materiał.

Pierwszego dnia o godzinie 8.00 kursantów przywitał Kierownik Kliniki Profesor Kazimierz Niemczyk oraz Pan Doktor Balcerzak wraz z pozostałymi członkami zespołu organizacyjnego. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się interaktywna transmisja na żywo z dwóch sal bloku operacyjnego do sali konferencyjnej. Dr Balcerzak i dr Gotlib równolegle przeprowadzali i niezwykle interesująco omawiali poszczególne etapy czynnościowej chirurgii zatok przynosowych. Słuchacze mieli możliwość w trakcie zabiegu zadawania pytań z czego skwapliwie korzystali. Po zakończeniu planu operacyjnego i przerwie kawowej odbył się krótki wykład dr Sokołowskiego łączący teorię i praktykę wcześniej przedstawionej techniki chirurgicznej. Po obiedzie słuchacze przejechali podstawionym autobusem do Centrum Edukacji Medycznej CEMED przy ulicy Broniewskiego. Tam rozpoczęły się ćwiczenia praktyczne. Każdy uczestnik dysponował zestawem optyk endoskopowych 0, 30, lub 45 stopni oraz wysokiej rozdzielczości kamerą endoskopową. Przeprowadzenie procedur endoskopowych odbyło się pod okiem doświadczonego rynochirurga. Każdy uczestnik dysponował przygotowanymi na tę okazję materiałami dydaktycznymi. Obok ćwiczeń praktycznych odbyła się prezentacja nagrań filmowych HD procedur endoskopowych w obrębie zatok przynosowych, wyselekcjonowanych z bogatego materiału Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajęcia zakończyły się około godziny 18.00.

Drugiego dnia na bloku operacyjnym odbyły się zabiegi szczególnie interesujące. Dr Balcerzak przestawiał i omawiał dostęp zewnętrzny w rynoplastyce, dr Gotlib przedstawiał zaś operację usunięcia kostniaka zatoki czołowej. Crème de la crème dla Kursowiczów! Po wykładzie dr Balcerzaka o dostępach rynoplastycznych i obiedzie w części praktycznej każdy uczestnik mógł jeden z takich dostępów przećwiczyć w unikalnych na skalę europejską warunkach. Zajęcia i zamknięcie Kursu odbyło się około godziny 18.00.

dr med. Jacek Sokołowski