Pracownia Polisomnografii- Diagnostyki Bezdechu Sennego





mgr Anna Michalska
specjalista psycholog kliniczny, Koordynator Pracowni Polisomnografii



dr n. med. Małgorzata Litwiniuk-Kosmala



lek. Natalia Chmura



dr n. med. Jacek Sokołowski


pokój 743, blok B, VII piętro, odcinek C

telefon: 22 599 17 41 (od pon. do śr. w godz. 13-15)




Rejestracja na badanie snu: telefonicznie lub osobiście, ze skierowaniem na Oddział Otorynolaryngologiczny z wpisanym uzasadnieniem: wykonanie polisomnografii u osoby z podejrzeniem bezdechu sennego

Dokładne informacje na temat przygotowania do badania pacjent otrzymuje telefonicznie przy ustalaniu terminu.

W dniu badania pacjent powinien zgłosić się w godzinach wieczornych – ok. 20:00 do Izby Przyjęć (blok D, parter, wejście przy parkingu dla karetek) z dowodem tożsamości i zestawem rzeczy osobistych (piżama, kapcie, ręcznik, przybory toaletowe, dotychczasowa dokumentacja medyczna). Po przyjęciu do szpitala należy udać się do Pracowni Polisomnografii w Klinice Otorynolaryngologii, gdzie po zbadaniu przez lekarza laryngologa, pacjent zostanie podłączony do zestawu czujników i elektrod, monitorujących czynności fizjologiczne organizmu podczas naturalnego snu (ok. 7 godzin rejestracji). Po przebudzeniu, odłączeniu aparatury i wykonaniu toalety osoba badana opuszcza oddział (ok. 7:00 rano) i może udać się do domu lub pracy – nie ma konieczności korzystania ze zwolnienia lekarskiego.

Odbiór wyniku badania – po ok. 3-4 tygodniach.

Istnieje możliwość kontynuacji procesu diagnostyczno-leczniczego w CSK UCK WUM. Przy wypisie ze szpitala po badaniu snu pacjent otrzymuje skierowanie do Poradni Laryngologicznej CSK UCK WUM na wizytę pohospitalizacyjną, celem omówienia wyników polisomnografii, przeprowadzenia badania laryngologicznego i ustalenia dalszego postępowania (w tym ewentualnej kwalifikacji do zabiegów laryngologicznych). Należy zapisać się do dr Magdaleny Kuźmińskiej.

Leczenie laryngologiczne w bezdechu sennym obejmuje zabiegi chirurgiczne na poziomie nosa i gardła, mające na celu poprawę drożności górnych dróg oddechowych (plastyka małżowin nosowych, przegrody nosa, podniebienia miękkiego, języczka, migdałków podniebiennych), w zależności od oceny i zaleceń laryngologa.

W przypadku wstępnych wskazań do zastosowania aparatu CPAP, lekarz laryngolog wystawia skierowanie do Poradni Chorób Płuc. Do leczenia za pomocą aparatu CPAP kwalifikuje lekarz pulmonolog.

Przydatne telefony:

Sekretariat Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi: 22 599 17 21, 22 599 25 21

Pracownia Polisomnografii (Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Oddychania Podczas Snu) w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii / profil pulmonologiczny: 22 599 12 54 (od poniedziałku do piątku w godz. 13:00-14:00)