2 kwietnia 2021 roku odbył się III Ukraińsko-Polski Kongres Otorynolaryngologiczny „Innowacyjne technologie w otorynolaryngologii” organizowany we współpracy pomiędzy Kliniką Otorynolaryngologii Państwowej Kliniki Lekarskiej Uniwersytetu AA. Bogomolca a Katedrą i Kliniką Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi WUM. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19, podobnie jak w ubiegłym roku Kongres odbywał się w formie zdalnej w ramach webinarium. Przewodniczącymi Komitetu Naukowego kongresu byli prof. Oleksandr Naumenko, obecny p.o. Rektor Narodowego Uniwersytetu Medycznego, Kierownik Katedry Otolaryngologii w Kijowie oraz prof. Kazimierz Niemczyk – Kierownik Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi WUM, Prezydent Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki (ESBS).

Podczas webinarium prezentowano najnowsze, innowacyjne metody z zakresu diagnostyki i leczenia chorób głowy i szyi. Wykład otwierający III Kongres wygłosił prof. Naumenko przedstawiając aktualny raport o kwestiach opieki nad pacjentem na Ukrainie i edukacyjne aspekty rozwiązywania problemów.

Program konferencji obejmował 3 sesje plenarne: „Otologia”, gdzie omawiano zagadnienia odnośnie diagnostyki i leczenia obwodowych zawrotów głowy, „Choroby górnych dróg oddechowych. Onkologia” oraz „Nowoczesne podejścia do leczenia chorób laryngologicznych” oraz 2 kursy mistrzowskie z forami dyskusyjnymi. W programie Kongresu znalazły się ważne zagadnienia praktyczne i naukowe w otorynolaryngologii, przedstawiono multidyscyplinarne podejście w leczeniu chorób głowy i szyi i ciekawe kursy mistrzowskie najnowocześniejszych zabiegów chirurgicznych.

Łącznie przedstawiono 43 doniesienia. Około dwa i pół tysiąca lekarzy oglądało transmisję na żywo w Internecie. Ogólnie wykłady na kanale You Tube obejrzało około 15 tysięcy respondentów z różnych krajów.

III Ukraińsko-Polski Kongres Otorynolaryngologiczny, ze względu na dostęp do najnowszych technologii i nowoczesnej platformy online, przebiegł bardzo sprawnie gromadząc duże grono odbiorców w kilku krajach. Mamy nadzieję, że wraz z zakończeniem pandemii COVID-19 kolejny Kongres Ukraińsko-Polski, który jest planowany w przyszłym roku, będzie mógł się dobyć na żywo w Kijowie.